51

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Oto mój raport (Przejazdy lokalne – Moskwa, Sankt Petersburg, Łabytnangi, Priobie):

[url]http://students.mimuw.edu.pl/~ajank/ural/aj-przejazdy.pdf[/url]

52

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Ja przepraszam, formalny raport sporządzę w ciągu tygodnia. Niestety, początki życia w Zurychu nie są różowe, a nie wyrobiłem się wcześniej. Moja wina.

Zgłaszam, że potrafię obsługiwać metro w S.Petersburgu. Jest fajne. Na żetony. Idziesz do pani w kasie, dajesz pieniądze, i dostajesz mniej pieniędzy. Tylko że część pieniędzy co dostałeś to żetony. Myśmy nie płacili za bagaż........... ale może trzeba wink

Rozumiem że autobusami miejskimi nie musimy się poruszać w S.P.? Bo... to jest dżungla, płaci się u kierowcy w momencie podróży o którym decyduje kierowca (zależnie od jego humoru: przy wsiadaniu trzeba, albo przy wysiadaniu itd) tak, że nawet lokalsi się gubią ;-)

53

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Zostawmy konkrety przejazdów w miastach grupie Zwiedzanie, bo tak jest wygodniej. Np. w Moskwie pewnie najwygodniej będzie dojechać najpierw linią Zamoskworeckoj (stacja połączona ze stacją Biełoruskaja) z stacji Nowosłobodskaja do stacji Płoszczad' Rewolucji (4 przystanki), czyli do ścisłego centrum, tam wysiąść i rozwalić się na tamtejszym skwerku, dzięki czemu nie dygać tych czterech przystanków za każdym razem na wartę i nie tracić dzięki temu czasu. Następnie po zwiedzaniu, wsiąść w metro na linii Sokolniczeskoj na przystanku Achotnyj Riad (poł. z Płoszczad' Rewolucji) 3 przystanki do Krasnyje Warota (pol. z Komsomolskaja).

W Petersburgu z bagażami pewnie będzie najlepiej siedzieć na dworcu Moskiewskim, bo to dość blisko centrum (zaczyna się tam słynny Niewskij Praspiekt) i niespecjalnie jest gdzie inaczej dojechać, choć może coś innego wymyślimy jeszcze (my, grupa zwiedzanie).

M.

54

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

W tym punkcie chodziło mi głównie o to "Czy jesteśmy w stanie przejechać tam maksymalnie szybko w przypadku spóźnienia itd., na jak długą przesiadkę możemy sobie pozwolić". Zgadzam się, że jak mamy w Moskwie 10 godzin, to należy to do grupy zwiedzanie.

Z tak z innej beczki: ktoś widział kiedyś jakieś nowsze rozkłady autobusów w Uralu Północnym (oprócz tych z Jekaterinburga, bo one są wszędzie)?

May the random() be with you!

55

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Zauważyłem pewną istotną różnicę między rozkładami na [url=http://www.poezda.net]www.poezda.net[/url] oraz na [url=http://www.rzd.ru]www.rzd.ru[/url]...

Otóż na [url=http://www.poezda.net]www.poezda.net[/url] linią Sejda-Łabytnangi jadą następujące pociągi osobowe:
nr 953 Łabytnangi (09:25) - Sejda (17:13) codziennie z wagonem bezpośrednim do Workuty (21:00),
nr 953 Workuta (08:30) - Sejda - Łabytnangi (19:40) w dni nieparzyste.
Wydaje się cokolwiek niepokojące, że pociągi na wschód mają kursować dwa razy rzadziej niż na zachód...

Tymczasem [url=http://www.rzd.ru]www.rzd.ru[/url] podaje, co następuje (rozkład jest tylko do 45 dni naprzód):
nr 953Р Łabytnangi (09:25) - Sejda (17:13) codziennie z wagonem bezpośrednim do Workuty (21:00),
nr 953М Workuta (08:30) - Sejda - Łabytnangi (19:40) w dni nieparzyste,
nr 953Я Workuta (08:30) - Sejda - Łabytnangi (21:50) w dni parzyste, przy czym na każdym przystanku od Choroty do Łabytnangi stoi co najmniej 8 minut, jeśli nie 15.

Ponieważ [url=http://www.rzd.ru]www.rzd.ru[/url] podaje konkretne ceny i liczby miejsc w pociągach, a poza tym jest oficjalny, więc należy mu wierzyć. Te same informacje są też na stronie [url]http://lbtinfo.ru/page.php?20[/url], na której są dokładnie opisane pociągi do i z Łabytnangi. Wydaje mi się, że pociąg nr 953Я wozi sklep, o którym wspominają niektóre relacje. wink Tym można by tłumaczyć dłuższe postoje.

Wniosek dla nas jest taki, że codziennie jest dojazd na wieczór do Łabytnangi z każdego przystanku po drodze.

PS Dokładnie ten sam rozkład co na [url=http://www.rzd.ru]www.rzd.ru[/url] jest też na [url=http://www.timetable.tsi.ru]www.timetable.tsi.ru[/url], tyle że z lepszym interfejsem i podanymi wszystkimi wagonami bezpośrednimi na tacy. smile

PPS Ja bym się chętnie przejechał pociągiem ze sklepem spożywczym. wink

Ostatnio edytowany przez ajank (2007-04-10 20:14:52)

56

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

ajank napisał/a:

Wydaje się cokolwiek niepokojące, że pociągi na wschód mają kursować dwa razy rzadziej niż na zachód...

Co drugi pociąg wlatuje do Obu wink

A tak na serio, to w tym przypadku używałem akurat rzd

May the random() be with you!

57

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

A co do przejazdu na odcinku Sob-Łabytnangi pociągiem z Moskwy, to nie jest bynajmniej tak, że bilety na najbliższy miesiąc zostały wykupione. Jest jeszcze nawet dużo miejsc (głównie tych drogich) na jutro na całą trasę (Moskwa-Łabytnangi). Wśród moskwian nie ma chyba jakiegoś masowego pragnienia pojechania do Łabytnangi... wink

Natomiast nie można było sprawdzić ceny na trasie Sob-Łabytnangi na [url=http://www.rzd.ru]www.rzd.ru[/url], gdyż serwis ten nie rozróżnia stanów nie ma już miejsc oraz sprzedaż biletów jeszcze się nie rozpoczęła. Bilety na ten odcinek można zaś nabyć [url=/forum/viewtopic.php?pid=2069#p2069]tylko z krótkim wyprzedzeniem[/url]. Ja przed chwilą sprawdziłem, że na przejazd z Sobi do Łabytnangi pociągiem, który parę godzin temu wyjechał z Moskwy, jest całkiem sporo miejsc płackartnych za 192 ruble. (Jest to pociąg firmienny – w wakacje kursuje też tańszy niefirmienny).

58

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

To w końcu kiedy chcemy wsiąść do pociągu? W dzień nieparzysty, czy dowolny?

M.

59

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Moim zdaniem jest jak wyżej napisałem. A kiedy wsiadać, to zupełnie inne pytanie... wink

A mógłby ktoś jeszcze sprawdzić, czy [url=/forum/viewtopic.php?pid=2254#p2254]ceny biletów na statek zależą od tego, czy płyniemy w górę, czy w dół rzeki[/url]?

60

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Nieparzysty. Tak mówi statek.

Co do taryf w górę i w dół, według tego:

[url]http://www.admhmao.ru/economic/[/url]

(rozdział regulacje cen i taryfy, trnasport rzeczny)
Sama budowa tabelek mówi, że nie zależy.
(ta strona to częsć oficjalnego serwisu administracyjnego Khanty-Mansi i chyba obejmuje państwowe statki. Są jeszcze prywatne kompanie, w których może być różnie)

Ostatnio edytowany przez michaj (2007-04-10 21:53:14)

May the random() be with you!

61

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

No tak, statek rozstrzyga problem parzystości. wink

62

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

W takim razie to oznacza, że też w praktyce nie możemy się spóźnić na wyznaczony pociąg (bo jakbyśmy się spóźniali to raczej dzień a nie dwa)... Więc imho można kupić na niego bilety wcześniej (niekoniecznie przed wyjazdem, ale np. w Moskwie). Podobnie można rozważyć, czy nie da się zawczasu kupić biletów na statek.

M.

63

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Moim zdaniem nie tyle można ile nawet trzeba. Niemiec, który się tamtędy przebijał do Omska kiblował w Salechardzie 6 dni.

May the random() be with you!

64

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

dobra. coś na kształt mojego raportu.
wyjeżdżamy któregoś dnia. o ile pamiętam wyjazd miał by między 4-8 sierpnia.
o ile się orientuję, to są 3 pociągi ze wschodniej na dzień. nie rozpatrywałem przejazdu autobusem z Terespolu do Brześcia, ale zgadzam się, że to może by opłacalne.
więc tak.
-> Mamy chyba codziennie pociąg o 11.47
-> jesteśmy w Terespolu o 15.01
-> przejeżdżamy do Brześcia (ale szczerze nie ustaliłem dokładnie jak, sprawdzę)
-> pociąg Brześc - Moskwa odjeżdża o 17.48
-> Jesteśmy w Moskwie o 9.20.
-> Proponuję zwiedzanie Moskwy - dla grupy zwiedzania, według rozkładu chcemy wyjechac pociągiem do Łabytnangi o 19.20, czyli mamy dokładnie 10h, z tym, że trzeba się doczłapac na inny dworzec, który według Michaja jest po drugiej stronie Moskwy = metro.
teraz tak. Ten pociąg jest np 5, 7, 8 i 10 sierpnia według moich danych i danych rzd.ru, więc powinniśmy wyjechac z Polski odpowiednio 4, 6, 7 lub 9, z tym, że opłaca nam się wyjechac w dzień nieparzysty, żeby potem przesiąśc się w pociąg Vorkuta - Łabytnangi, ten bez sklepu.
-> jedziemy 2 dni pociągiem w kierunku Łabytnangi. I teraz potrzebuję decyzji. Bo chcemy się przesiąśc w pociąg z Vorkuty, żeby dojechac do 1km.
Moje pytanie, gdzie?? pierwsza stacja, która się pokrywa, to Chum, z tym, że pociąg z Vorkuty jest tam 2 razy i za drugim razem o 11:45, podczas gdy ten z Moskwy jest o 10:55. potem kolejne stacje gdzie możemy się przesiąśc to 29km, Eleckaia i Horota, przy czym ilośc czekania rośnie. w Horocie czekamy 2,5h.
dodatkowo  pociąg z Moskwy jest pospieszny, tamten z Workuty jest osobowy.
Gdzie się przesiadamy??
-> o 16:16 wysiadamy w Azji. (1km)

Czyli. wyjeżdżamy z Warszawy 4 lub 6, jesteśmy w Moskwie 5 lub 7, przesiadamy się w kolejny pociąg 7 lub 9 i tegoż samego dnia jesteśmy na miejscu.

To tak w skrócie. jak coś to jeszcze dopracuję.

65

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

A ten pociąg 17:48 z Brześcia to czasu białoruskiego? Mam wrażenie że czas białoruski = czas polski + 1...

Co do czasu w Moskwie, to należy pamiętać, że oprócz zwiedzania czeka nas wiele zakupów (najprawdopodobniej wymiana walut, jedzenie na Ural Polarny, jedzenie i picie na dwie doby w pociągu, benzyna, bilety...) oraz warty przy plecakach. sad Nikt chyba nie może liczyć na pełne 10 godzin zwiedzania...

Ostatnio edytowany przez ajank (2007-04-13 10:27:56)

66

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Ja, a konkretnie raczej moja praca, chce wyjechać 4, ponieważ jeśli doliczyć do tego 24 dni obozu to i tak głupio bo potrzebuję ponad 3 tyg urlopu. Im mniej będę musiała go dostać, tym lepiej.

Jeśli chcielibyśmy zwiedzać Moskwę na serio, to trzeba by wyjechać z Warszawy dzień wcześniej i zarwać noc w Moskwie.

67

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Spanie w Moskwie to może być mimo wszystko jakiś hardcore... Możemy mieć zdecydowane problemy.

M.

68

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Właśnie dlatego nie napisałam "z noclegiem" w Moskwie, tylko z zarwaną nocą. Też uważam, że to nie jest super opcja, dlatego uważam, że dogłębne zwiedzanie Moskwy to nie będzie to co się stanie na obozie. Obstawiam, że ja osobiście zwiedzać Moskwę będę gdy:
a) będę miała wystarczająco pieniędzy żeby spać sobie w Moskwie w hotelu
b) będę na tyle stara i/lub leniwa, że nie będzie mi się chciało wykorzystywać urlopu na góry

69

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Bez sensu zwiedzać nocą, bo niewiele da się zobaczyć... Moskwa nocą jest fajna, ale jednak większość obiektów (cerkwie, Kreml itp.) są zamknięte. Więc moim zdaniem te 10 godzin minus kwestie organizacyjne (zakupy, bilety, warty) muszą starczyć. Watro się zastanowić zawczasu jak rozdzielić obowiązki, żeby wszystkim zostało w miarę po równo czasu. To samo dotyczy Petersburga. Moim zdaniem powiedzenie, że wachta techniczna, kwatermistrz, żywieniowiec i ja (ew. jeszcze Kasia) przegrywają jest złe.

M.

PS. Ale może nie na wątku grupy transport, bo zrobi się offtopicowo.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-04-13 16:03:37)

70

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

[url]http://www.mimuw.edu.pl/~malcin/ural-powrot.txt[/url]

Moj raport, niestety strona RZD wlasnie przestala dzialac i nie mam jak sprawdzic cen do końca. Podsumowując:
- jesteśmy w stanie schodząc rano w "poniedziałek" w Sewerouralsku, być w "czwartek" ok. 22 na centralnym
- w przypadku jakiejkolwiek obsuwy, dochodzi doba. W pięć dób jest dość spokojnie.
- 1800 rubli Sewerouralsk->Moskwa

71

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Zaktualizowałem. Niestety, boję się o dostępność biletów powrotnych z Ekaterinburga do Moskwy - tych najtańszych, za 1000-1500 rubli. Przy staniu dnia w Ekaterinburgu, dnia w Moskwie w pięć dób się dojeżdża do Warszawy (zaczynając rankiem w Sewerouralsku). Dla 4 dób trzeba powalczyć o bilety pociągów co jadą z tylko przeskokiem +1dnia do Moskwy. S.Petersburg darowałem sobie.

72

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

A to nie jest tak, że Petersburg miał być główną opcją na powrót? Przynajmniej ja tak zrozumiałem (Rada Drużyny powiedziała, że obóz chce sie znaleźć w Petersburgu w miarę mozliwości). Tym bardziej, że z wcześniejszych badań Alka różni się tylko o pół dnia.

ajank napisał/a:

(N+0). Siewieruralsk, ..., Jekaterynburg, wieczorem (21:00) wyjazd pociągiem
(N+1). pociąg
(N+2). Sankt Petersburg, rano (08:50) przyjazd, zwiedzanie, wieczorem (19:45) wyjazd
(N+3). pociąg przez Wilno (bez zwiedzania), wieczorem w Warszawie.

(cytat z wątku o czasie trwania)

M.

73

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Zrozumiałem MichałaP., że przede wszystkim Moskwa. Odrzuciłem S.P., bo się nie mieścił w 4 dniach, bo pociag do S.P. jest o polnocy, jest tez (nie bylo bo na poezd, jest w rzd) o 22, jedzie na +2 rano). stoimy caly dzien w ekaterinburgu
N+0 : rano w sewerouralsku, o 15 pociag z boksitow do ekaterinburga
N+1 : o 4 w ekaterinburgu, o 21 pociag do s.p. (ok. 1700-1800 rubli; raz na 3 dni jest taki za ok. 1300 rubli o 17)
N+3 : o 6 rano w s.p., wieczorem wyjazd
N+4 : wieczorem w warszawie.

Nie potrafię, dzięki temu że nie są skorelowane (tj 12h straty w ekateriburgu, bo z sewerouralska da sie pociagiem byc tylko rano; mozemy oczywiscie kombinowac autobusem, ale ja w nie nie wierze)

74

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Rozpatrzmy jeszcze Sankt - Petersburg, jeśli można.

Co do wszystkiego, to zaczyna mi się nie podobać cena. Alku - ile możesz nam dać i ile musimy ściąć?

May the random() be with you!

75

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Sankt Petersburg
- kosztuje trochęset rubli więcej
- mieści się w pięciu dniach, w cztery nie wierzę.
Jutro umieszczę szczegóły jego, jeśli są potrzebne.

Michale,
nie widzę gdzie ciąć mój przejazd. Ja go liczę z górką (np. niektóre pociągi mają 1000*1,2  = 1200, a nie 1400 rubli SVX-MOS), czyli z sporym prawdopobobieństwem będzie to bardziej 300zł a nie 350zł, ale nie widzę gdzie go ciąć. Najtańszy bilet SVX-MOS kosztuje te 1000*1,2 rubli i kropka. Samolot kosztuje 138$.