1

Temat: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Dzisiaj na spotkaniu został ustalony skład grupy:

Członkowie "full wypas":
- Marcin Pilipczuk
- Michał Pilipczuk
- Paweł Dąbrowski (zostałeś autorytarnie dopisany wink

Członkowie "pół wypas":
- Michał Korch
- Alek Jankowski
- Krzyś Czapiewski

To teraz rozdzielam zadania:

Członkowie "Full wypas"

Paweł Dąbrowski:
Opracowanie przejazdu Warszawa - 1 Kilometr (czyli w środku Uralu polarnego).
Opracowanie wariantów (zapewne tożsamych) dla dat wyjazdu od 4 do 8 sierpnia.
Najprawdopodobniej trzeba będzie pojechać trasami Warszawa-Terespol, Terespol-Brześć, Brześć - Moskwa, Moskwa - 1km (pociąg do Łabyntangi). Radzę dość dokładnie przeglądnąć forum (stare posty typu dojazdy), bo tam już znaczna część z tego jest znaleziona. Pociągi w Polsce na [url=http://www.pkp.pl]www.pkp.pl[/url]

Michał Pilipczuk:
Opracowanie przejazdu Polarny Ural - Północny Ural. Przejazd 1km - Salechard, łódź na Obie, i dojazd do Sewerouralska w zależności od różnych form zakończenia trasy na Obie. Porówanie z opcją przebijania się koleją. Opracowanie wariantów dla dat wyjazdu z 1km od 11 do 18 sierpnia.

Marcin Pilipczuk:
Opracowanie planu powrotu, tzn. Sewerouralsk - Warszawa. Możliwości to dojazd do Boksitów i do Serova i pociągiem do Moskwy lub przez Serov jeszcze do Jekaterinburga. Uwzględnienie opcji zwiedzania Sankt Petersburga (niektóre pociągi jadą z Serova do Sankt Petersburga omijając Moskwę). Dalej dojazd z powrotem do Warszawy. Opracowanie wariantów wyjazdu dla dat od 20 do 30 sierpnia.

Członkowie "Pół wypas"

Krzyś Czapiewski:
Dowiedzenie się od współlokatora/internetu o możliwościach transportu lotniczego. Ewentualnie info o transporcie rzecznym na Obie. Tutaj uwaga - to musi być w miarę szybko, żeby inni nie robili bez sensu (ale to jak mi się zdaje jest zgodne z Twoimi zamiarami).

Michał Korch:
Parsing strony kolei rosyjskich w celu wyszukania informacji o:
- biletach grupowych
- możliwościach zdalnego kupowania biletów i formalnościach z wiązanych z tym (w szczególności dygania do Brześcia).
Zdaje mi się, że duża część z tego jest po prostu parsingiem rzeczy już powiedzianych na forum.

Alek Jankowski:
Pomoc innym wyszukiwaniu istotnych informacji na tym forum. Opracowanie planów najszybszych możliwych przejazdów komunikacją lokalną pomiędzy interesującymi dworcami w miastach Moskwa, Sankt Petersburg, Salechard, Priobe (to do dyskusji po opracowaniu transportu rzecznego) i ewentualnie Jekaterinburg.

Wszystkie te rzeczy muszą być zrobione do 9 kwietnia włącznie, aby inne grupy mogły z nich korzystać.  Zaleca sie używanie linków już dostępnych na forum i czytanie co mądrzy ludzie już na nim napisali, w szczególności o stronie kolei rosyjskich i poezda.

Przy dobieranu połączeń należy brać pod uwagę ich cenę (strona kolei rosyjskich) i dostępność miejsc (takoż). Cena jest dla nas prorytetowa.

Fajnie by było, żeby rezultat tej pracy nie był jedynie splotem kilku postów na forum, bo dostaniemy śmietnik. Zatem uważam, że do porządniejszej pracy zmusi nas to, jeśli zebrane informacje każdy opracuje w sensownej formie w jakimś pliku tex-owym/wordowym.

A niniejszy wątek służy do koordynacji naszych działań i vogle. Zatem go otwieram.

Ostatnio edytowany przez michaj (2007-03-17 19:05:36)

May the random() be with you!

2

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

zrozumiano i się postaramy coś z tym zrobić

3

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

ta, ja też melduję gotowość do działania, dh. gruppenfuhrerze. tongue

M.

4

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Tak jest. smile

Polecam wszystkim zapoznanie się z linkami w wątku [url=/forum/viewtopic.php?id=144]Rozkłady jazdy[/url]. Jeżeli coś, co tam napisałem, jest niejasne, to proszę pytać. wink

Ponadto niepozornie nazywający się wątek [url=/forum/viewtopic.php?id=166]„Najlepszy dojazd jest od wschodu.”[/url] zawiera informacje o możliwości podróży statkiem po Obie.

Ostatnio edytowany przez ajank (2007-03-18 23:24:58)

5

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Też jestem gotów

6

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Będę tu wrzucał, na razie w sposób nieuporządkowany, to co znalazłem do tej pory:

- w sierpniu ceny biletów dalekobieżnych mnożą się przez 1,2 -- są o 20% droższe (masz rację Alku, mnoży się cała cena biletu).

- zamówienie biletów w serwisie Twoj Pajezd:
   * dodatkowo płaci się 199 rubli / bilet (przy zamówieniu przynajmniej czterech)
   * zamówienie Express Mail Delivery (żeby dostać bilety poza Moskwą) kosztuje 50-60 USD
   * korzystają z usług biura bilet.ru -- może można do niego dotrzeć bezpośrednio
   * nie ma opcji zadawania pytań -- chyba że przez telefon

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-03-19 12:33:22)

7

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Hm... Sprawdziłem cenę biletu na ten sam pociąg w marcu i w czasie Wielkanocy, i stwierdziłem, że przez rzeczony współczynnik mnoży się cała cena biletu, nie tylko miejscówki.

Należy przy sprawdzaniu cen uważać na Wielkanoc – ceny biletów są pomnożone przez 1,3 w dniach 28 i 29 kwietnia. Później zaś, do czerwca, są pomnożone tylko przez 1,03. smile

8

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

- przy kupowaniu biletów wystarczy podać dane dokumentu osoby, dla której kupuje się bilet. Formalnie nie trzeba samego dokumentu, ani jego kserokopii, ale na wszelki wypadek (czytaj twardogłową kasjerkę) warto te kserokopie mieć.
- przy wsiadaniu do pociągu niezbędne jest okazanie oryginału dokumentu, na który bilet jest wystawiony
- bilety na dowolną trasę można kupić w dowolnej kasie dalekobieżnej (nie tak jak w Bułgarii, gdzie nie można było kupić w Warnie biletów z Burgas).

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-03-19 11:39:58)

9

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

- UWAGA, to chyba ważna informacja: pierwszeństwo na zakup biletów na pociąg ze stacji A przez B do C mają pasażerowie chcący jechać z A do C. Bilety z B do C (lub z A do B) można kupić tylko w dniu odjazdu pociągu (jeśli jeszcze są wolne miejsca).

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-03-19 13:12:19)

10

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Hm... Gdzie to znalazłeś? Wydaje się całkowicie nieprawdopodobne...

11

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

- использование матраца, подушки, одеяла с личным постельным бельём запрещается -- czyli użycie materaca, poduszki i kołdry przy użyciu innej (niż ta dawana za opłatą) pościeli jest zabronione, ponieważ materac, poduszka i kołdra wchodzą właśnie w skład tego kompletu. Nie jest jasne co to znaczy materac -- czy to jest to co jest przytwierdzone do łóżka (i wtedy bez wykupienia pościeli nie można na nim spać), czy też jest to coś innego (i wtedy wszystko ok).
- w przypadku innych niż płackartna leżących miejscach ta pościel jest wliczona w cenę biletu. W płackartnie kosztuje bodajże 45 rubli.

12

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Alku, odpowiedni cytat (jedna z odpowiedzi na pytanie na stronie kolei moskiewskich):

В соответствии с Правилами перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа на федеральном железнодорожном транспорте продажа проездных документов в вагоны беспересадочного сообщения производится, в первую очередь, пассажирам, следующим до пунктов назначения этих вагонов или пунктов, расположенных на участке отклонения от основного маршрута следования поезда, а для остальных пассажиров - только при наличии в них свободных мест в день отправления поезда.

Oprócz punktów docelowych pierwszeństwo mają też punkty na участке отклонения от основного маршрута следования поезда (na odcinku odchylenia od normalnej trasy), cokolwiek by to nie oznaczało (nie rozumiem tu przepisu, a nie języka).

13

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Zadałem następujące pytanie na stronie kolei rosyjskich:

Скажите пожалуйста, применяются ли групповые скидки для организованной группы иностранных скаутов (состоящей из школьников средней школы и студентов из Польшы)? Если применяются, то в каких периодах года и на какие поездки они действительны, в каком размере и как надо их оформить?

Jak tylko dostanę odpowiedź, dam znać.

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-03-19 18:30:20)

14

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

- jeśli mamy bilet od stacji A przez B do C ale wsiadamy w B, to kolej ma prawo nam odmówić przejazdu (nasze miejsca mogła już odsprzedać komu innemu).

- można zrobić jedną przerwę w podróży na jednym bilecie. Przerwa może trwać do 10 dni. Należy ją zgłosić do obsługi stacji, na której przerywamy podróż (więc chyba na przystankach jest niemożliwa). Trzeba też wykupić płackartną na pociąg, którym się kontynuuje podróż.

15

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Jeśli chodzi  te materace, to pamiętam, że na Ukrainie to były takie osobne, zwinięte, grube materace. Sądze, że to raczej jest podobne, bo w końcu kiedys to były te same koleje i pewnie rozwiązania są podobne

16

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

nam te materace na grzyba - najwyżej jak na ukrainie będziesz, Michale pisał, że grupowo z nich rezygnujemy wink

17

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Materace w klasie środkowej do Petrozavodska były jak opisuje czapajev.

18

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Tak jak przypuszczałem jest też strona [url]www.bilet.ru[/url] -- jedyna różnica w danych to to, że przesyłka do kraju w Europie kosztuje $60. Reszta cen potwierdzona. Ponieważ to jakaś prywatna firma to może istnieją jakieś też inne, przez które można kupić bilety.

Ale i tak same bilety można kupić nie więcej niż 45 dni przed odjazdem odpowiedniego pociągu. Więc na zastanawianie się jak to zrobić mamy jeszcze kupę czasu.

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-03-19 18:17:16)

19

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

To ja chciałem wyjaśnić sprawę pierwszeństwa w zakupie biletów. Sprawa jest dla mnie jasna, a istniejące regulacje uzasadnione.

Kluczowymi słowy w tekście, który Michał zacytował, są te mówiące, że chodzi o przejazd в вагонах беспересадочного сообщения, czyli w wagonach bezpośrednich (dosłownie, w wagonach połączeń bezprzesiadkowych).

Tekst zacytowany przez Michała stanowił fragment [url=http://www.rzd.ru/agency/questions.html?he_id=385&_page=1&he_id2=9]odpowiedzi na pytanie internauty[/url]. Najlepiej objaśnić sprawę na przykładzie sytuacji, która go dotyczy.

Jest sobie pociąg nr 325 z Murmańska przez Pietrozawodsk, Nowogród Wielki, Dno, Witebsk do Mińska. Jest także pociąg nr 010 z Moskwy przez Bołogoje, Dno do Pskowa.

Teraz cała zabawa: pociąg nr 325 prowadzi wagon bezpośredni do Pskowa. Ten wagon (lub wagony) jest odłączany od poc. 315 na stacji Dno, stoi sobie tam pół godzinki pod krzakiem na bocznicy, a potem jest przyłączany do poc. 010 i jedzie do Pskowa.

Przepis, o którym mowa, mówi, że w takiej sytuacji pierwszeństwo zakupu biletów na ten wagon mają osoby, które jadą do Pskowa lub do stacji położonej na odcinku Dno-Psków. Osobom, które chcą podróżować na innych odcinkach, można sprzedawać bilety na ten wagon począwszy od dnia odjazdu pociągu ze stacji początkowej.

Ogólnie, przepis mówi że pierwszeństwo mają osoby podróżujące do miejsc przeznaczenia wagonów bezpośrednich lub do miejsc położonych na odcinku odchodzącym od podstawowej trasy pociągu. W naszym przypadku tym odcinkiem jest Dno-Psków.

Pozostaje pytanie, jak dowiedzieć się, czy mamy do czynienia z wagonem bezpośrednim. Otóż serwis [url=http://www.rzd.ru]www.rzd.ru[/url], gdy poprosimy go o podanie szczegółów (m.in. ceny połączenia), powie nam:

Информация о маршруте:  НОВГОР ВОЛ - ПСКОВ ПАСС
Маршрут поезда:     МУРМАНСК - МИНСК ПАСС

(pierwsza trasa to ta, o którą pytamy, druga to trasa pociągu z którym do pewnego momentu jedzie nasz wagon).

Jednym słowem, nie ma powodów do paniki. wink

Ostatnio edytowany przez ajank (2007-03-19 21:31:08)

20

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Brzmi sensownie co mówisz. Ja interpretowałem wyrażenie ,,bezprzesiadkowy'', jako każdą trasę niewymagającą przesiadki. Ale Twoja interpretacja jest rzeczywiście lepsza, bo daje wytłumaczenie na słowa ,,odcinek odchylenia od normalnej trasy''. tongue

M.

21

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Istnieją loty Aeroflotu i Archangielsk Airlines na trasie Ekateringburg-Moskwa; 400zł za lot w jedną stronę. Do Petersburga jest to 650zł, do Warsawy jest z międzylądowaniem więc 1200zł. Nie znalazłem tanich linii do Rosji.

22

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Ja znalazłem lot Selehard - Jekaterinburg. Tyle, że kosztował 1500 dol. za 5 osób, a samolot mieścił tylko 16 osób

23

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Pierwszy draft raportu z weryfikacji powrotu:

1. Nie znalazłem połączeń Sewerouralsk-gdzieśdaleko. Moim zdaniem jest kilka pociągów na dobę Sewerouralsk-Ekaterinburg, albo o świcie albo ok. 22. Jeszcze więcej jest połączeń przez Serov.
2. Ekaterinburg jest na kolei transsyberyjskiej. Raz na dobe jedzie pociag do St.Petersburga, ok. 2:30 w nocy, jedzie 38h do celu.
3. Kilka razy na dobe jest pociag transsyberyjski do Moskwy:
codzienne: dwa ok. 2-3 w nocy i ok. 14-16 popoludniu (raz 14, raz 16)
w nieparzyste dni sierpnia: ok. 21
24, 26 i 31 ok. 11:50.
4. Nie znalazłem jeszcze żadnych cen.
5. Nie patrzyłem też na razie na Moskwa/Petersburg-Warszawa
6. Istnieje codziennie kilka samolotow Ekaterinburg-Moskwa po 400zł.

24

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

A. Pociąg Ekaterinburg-moskwa jedzie ok.28-30h

25

Odp: Grupa Przejazdy: forum wewnętrzne

Nie mogę znaleźć explicite, ale moim zdaniem Sewerouralsk-Ekaterinburg to duże kilka godzin w pociągu; czyli połączenia poprawne to:
22 sewerouralsk-rano ekaterinburg - badzianie - 16 lub 11 kolej
7 rano sewerouralsk - wieczor ekaterinburg - 2 w nocy kolej do moskwy