Temat: Selekcja zdjęć do galerii

Chciałbym w tym wątku rozpocząć dyskusję o polityce jakości zdjęć w galerii. W galerii jest sporo zdjęć, które nic nie przedstawiają i w dodatku ich jakość techniczna jest niska. Problemy są dwa:

a) Czy i jak chcemy oczyścić galerię z kiepskich zdjęć

b) Jak się zabezpieczyć przed obrastaniem galerii w "śmieć"



Moje pomysły:

a) Ułatwienia w mechanizmie oceniania zdjęć:
   
   - Mechanizm 5 gwiazdek - jednym klikiem dostępny przy każdym oglądaniu zdjęcia
   - Link (widoczny przy każdym zdjęciu) - zgłoś do usunięcia
   - Automatyczne usuwanie zdjęć, które mają ocenę <=2 (w skali 1-5) po np. 5-ciu ocenach

b) Podzielanenie (w jakiejś formie) zdjęć po wczytaniu do systemu na "poczekalnie" i zdjęcia właściwe. Zdjęcia z poczekalni po opisaniu i odpowiedniej liczbie dobrych ocen przechodzą do galerii właściwej - Reszta jest usuwana.

2

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Zamiast gwiazdek można użyć systemu "OKejek". Jak komuś się zdjęcie podoba, to wciska jeden przycisk "OK", opatrzony komentarzem "podoba mi się". Jeżeli zdjęcie będzie miało 0 OKejek po jakimś czasie lub liczbie obejrzeń, to może pójść do sprawdzenia przez kogoś i usunięcia.

Jako usunięcie proponuję wymazanie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, a zdjęcie w małej rozdzielczości przeniesienie do czegoś w rodzaju "kosza" (może nazwać go "strych"?) - żeby nadal było dostępne, ale na wyraźne życzenie oglądającego.

3

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Ja jestem w zasadzie za jakimkolwiek systemem, który odśmieci galerię, byle działał. Od Pirenejów nie wrzucam swoich zdjęć do galerii, bo uważam, że jej jakość jest powalająco niska, niestety - i galeria staje się nieprzydatna, bo przez taką masę zdjęć z jednego wyjazdu nikt nie przejdzie.

Ostatnio jak trochęo tym rozmawialiśmy na zimowisku zaproponowałam, że mogę przejrzeć zdjęcia z obozu w Pireneje i wystosować listę z propozycjami usunięcia (uprzedzam, że jeśli tak się stanie to będzie ona długa). Propozycja nadal aktualna, jeśli Rada Drużyny ją zaakceptuję, to to zrobię. Nie jest to jednak rozwiązanie systemowe.

Uważam, że na przyszłość najlepszym wyjściem jest ostra selekcja na wejściu. Rozumiem, że ludzie chcą np mieć możliwość samodzielnego wybrania sobie zdjęć, które chcieliby mieć po wyjeździe, ale zawalanie galerii nie jest moim zdaniem dobrym wyjściem.

Proponuję, żeby może na Słoneczku (o ile to możliwe?) po wyjeździe autorzy mogli wrzucić (w pliku, bez możliwości przeglądania - tak chyba rozsądniej) wszystko co uważają, że może się komuś bardzo spodobać i poinformowali o tym tych, co na wyjeździe byli. Osoby te w ciągu np 3 tygodni mogą sobie te zdjęcia ściągnąć, po tym czasie zdjęcia są usuwane. A do galerii trafia mocno przebrany materiał najlepszych zdjęć, które w dodatku nie będą się powtarzać (tu może to rola kogoś z komendy wyjazdu żeby zdjęcia proponowane do galerii przejrzeć i z powtarzających się wybrać najlepsze, a resztę usunąć). Duże znaczenie będzie tu miało uświadomienie ludziom wrzucającym zdjęcia do galerii, żeby naprawdę ostro selekcjonowali.
Może to trochę skomplikowane, może ktoś będzie miał lepszy pomysł.

4

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Też uważam, że trzeba coś zmienić. Ale wydaje mi się, żę galeria spełniać powinna dwie funcje:
1. Jest reprezentacyjna i ma fajne zdjęcia, które są fajne obiektywnie
2. Jest zbiorem różnych niekoniecznie fajnych obiektywnie zdjęć, ale każdy może znaleźć tam zdjęcie, które go akurat interesuje (z momentu akurat z jakiejgoś powodu przez niego subiektywnie pamiętanego / zdjęcie własnej osoby).

W obecnej formie galerii te dwa podejścia się kłócą (a chyba konkretnie obecnie galeria spełnia 2., a nie spełnia 1., więc wszyscy by chcieli, żeby spełniała). Ale imho można to pogodzić opcjonując galerię (standardowo pokazują się tylko zdjęcia odpowiednio wysoko zgwiazdkowane, zokejowane, czy cokolwiek), a jeśli użytkownik na coś kliknie to pokazują się wszystkie zdjęcia wrzucone.

W skrócie nie jestem za usuwaniem zdjęć gorszych i za ich niewrzucaniem pod rygorem śmierci. Ale jestem zdecydowanie za defaultowym ich niepokazywaniem, chyba że użytkownik sobie tego zażyczy.

Chyba, że martwimy się o miejsce na dysku na słoneczku, ale o to chyba nie ma się co martwić?

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-01-11 14:01:11)

5

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Ja jestem przeciwnym przechowywaniu śmiecia, które nigdy nikomu do nieczego się nie przyda. A zdjęcia rozmazanej plamy się nie przyda.

Zdjęcia w pełnej jakości z ostaniego roku zajęły 8GB. Wolnego miejsca zostało obecnie 5GB - pewnie po sprzątaniu jakiś innych nie potrzebnych rzeczy - udało by się zejść do 10GB. Więc jestem przeciwny archiwizowaniu rzeczy, dla których nie istnieje uzasadnienie by istniały.

To, że coś jest _JEDYNYM_ zdjęciem kogoś z jakiegoś wyjazdu może być argumentem, by zdjęcie zostało.

Reasumując ja widzę 3 kategorie zdjęć:
- Śmieć - do usunięcia
- Zdjęcie warte przechowywania, ale domyślnie ukryte
- Zdjęcie "dobre"

Ostatnio edytowany przez Taboret (2009-01-11 14:55:23)

6

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

mnie się podoba pomysł Kasi, bo uważam, że fajnie jak można ściągnąć sobie wszystkie zdjęcia z danego wyjazdu, a nie bieganie do każdego fotografa z płytkami, ale też część z nich nie jest zdjęciami, które powinny być dostępne w galerii, bo to bezsensu.

Jeżeli chodzi o automatyczne usuwanie zdjęć to uważam, że nie powinno to być w pełni zautomatyzowane (aczkolwiek ten pomysł z tym, żeby system zgłaszał fotki do wywalenia podoba mi się).

Uważam też, że sposób z możliwością ściągania zdjęć przez określony czas a do galerii wrzucanie tylko tych najlepszych jest niejako połączeniem punktu 1 i 2 z tego co mówił Michał, ale tylko przez ten krótki okres, kiedy będą te zdjęcia do ściągnięcia.

7

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Funkcjonalność "ściągnij ZIP'a z wszystkimi wyszukanymi zdjęciami jest niezależna w stosunku do porządkowywania zdjęć z wyjazdów.

PS: Żeby o takich zadaniach nie zapominać - to utworzyłem stronę na wiki w tym celu:
[url]http://sloneczko.staszic.waw.pl/wiki/Infrastruktura_TODO[/url]

8

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

To może ja jeszcze może powtórzę jedne argument, który mnie osobiście skłonił do nie wrzucenia absolutnie żadnego zdjęcia z Pirenejów do galerii (mimo że część jest naprawdę super) - otóż jeśli na obozie jest, powiedzmy, 7 fotografów i każdy z nich zrobił zdjęcia Sagrady Familii od frontu i z tyłu (lub śpiącego Arka) i każdy wybrał, że przynajmniej jedno zdjęcie z przodu i z tyłu warto wrzucić na stronę, to właśnie mamy wygenerowane 12 śmieci z punktu widzenia galerii, ponieważ są to zdjęcia niemal identyczne i - bez urazy dla autorów - w galerii po prostu robiące niepotrzebny tłok. Stąd mój wniosek o przeglądanie ich i wybieranie najlepszych z powtarzających się.

9

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Na wniosek Janka Inowolskiego przedyskutowaliśmy kwestię galerii na stronie drużyny oraz podjęcia działań w celu jej uporządkowania.

Jakie wnioski ?

10

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Trochę to co było na radzie, trochę dopisane przeze mnie, żeby sklejało się do całości:
I. Zdjęcia nowe:
- Utworzona zostanie poczekalnia dla zdjęć.
- Nowe zdjęcia, wstępnie odfiltrowane, trafiają do poczekalni
- Podczas oglądania zdjęć w poczekalni przyznaje się im OKejki (system może być nieco inny, dla ustalenia uwagi niech pozostaną okejki, bo są najprostsze)
- Jeśli zdjęcie otrzyma dostatecznie dużo okejek, jest automatycznie przenoszone do właściwej galerii
- Jeśli zdjęcie ma zero okejek, to zostanie zarchiwizowane wg procedury opisanej poniżej
- Jeśli zdjęcie ma mało okejek, to po jakimś czasie opiekun galerii (o, właśnie pojawił się nowy twór "opekun galerii") decuduje czy zdjęcie idzie do głównej galerii czy do archiwizacji.
II. Zdjęcia stare:
- Kasia L. przygotuje listę zdjęć z najbardziej zawalonych zdjęciami imprez: które pozostawić, a które zarchiwizować
- Na podstawie tej listy podzieli się zdjęcia pomiędzy galerię i poczekalnię (na jakiś czas)
- Po tym "jakimś czasie", w którym ludzie mogą wrzucić do galerii zdjęcia na których im zależy (przyznać okejki), nastąpi archiwizacja odrzuconych zdjęć.
- Pozostałe imprezy pozostaną chyba w głównej galerii tak, jak były - ew. z jakimś mechanizmem zgłaszania zdjęć do usunięcia (najprościej - przeniesienia do poczekalni). Opiekun galerii co jakiś czas powinien te propoozycje przejrzeć i zarchiwizować wskazane zdjęcia po subiektywnej ocenie.
III. Archiwizacja zdjęć:
- Zdjęcia w dużej rozdzielczości zostaną zarchiwizowane na płytach DVD i usunięte ze słoneczka
- Zdjęcia w małej rozdzielczości pozostają na serwerze, a w galerii są ukryte
- Na wyraźne życzenie oglądającego galeria wyświetla zdjęcia odrzucone (zarchiwizowane)
- W galerii przechowywane są informacje, na jakim nośniku należy szukać zarchiwizowanego zdjęcia w pełnej rozdzielczości

Jeżeli ktoś uważa, że powinno byc inaczej, to proszę poprawiać.

11

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Jeszcze moje propozycje wartości, jakie można podstawić pod powyższe wzorek:
"jakiś czas" = dwa tygodnie
"mało okejek" = mniej niż 3
Mogę się galerią "zaopiekować". Co do zaplecza technicznego (system poczekalni i okejek), to mogę spróbować coś napisać we współpracy z Taboretem i Arkiem w czasie moich ferii. Chyba, że spotkam się z jakimiś egzaminami w sesji poprawkowej... Ale to się jeszcze okaże.

12

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Myślę, że dwa tygodnie spędzania zdjęć w poczekalni to rażąco krótki termin.

Często tak bywa, że kilka tygodni zajmuje, zanim wszyscy fotografowie umieszczą swoje zdjęcia na stronie. Powiedzmy, że fotograf A dostarczy zdjęcia dzień po powrocie, a fotograf B dwa tygodnie później. Wówczas zdjęcia A zostaną podzielone na archiwum i dobre, zanim będzie możliwość skonfrontowania ich ze zdjęciami B.

Ponadto stawia to w trudnej sytuacji te osoby, które chciałby zachować dla siebie w pełnej rozdzielczości niektóre zdjęcia spośród tych, które trafią do archiwum. Muszą one wtedy bardzo często (częściej niż raz na dwa tygodnie) przeglądać galerię i sprawdzać, czy jakiś fotograf nie dodał jakichś swoich zdjęć.

Myślę, że przy obecnej relacji wielkości zdjęć do pojemności dysków można sobie pozwolić na to, aby zdjęcia w pełnej rozdzielczości kasować po np. pół roku. Można to też robić w cyklu rocznym -- wtedy kasując archiwalne zdjęcia w pełnej rozdzielczości z Pirenejów akurat robi się miejsce na zdjęcia z Rumunii. smile

Ostatnio edytowany przez ajank (2009-01-19 11:47:16)

13

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

jeżeli chdzodzi o czas to można go liczyć od czasu gdy wszyscy fotografowie wrzucą swoje zdjęcia (mogł by to kontrolować organizator wyjazdu i wysyłać osobom, które były na wyjeździe maila) i wtedy dopiero liczyć czas, ale chyba nie powinno to być krócej niż miesiąc a jeżeli chodzi o wyjazdy wakacyjne (np. z obozu czerwcowego) jeszcze dłużej bo ludzi nie ma w wawie.

14

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Ja się zgadzam z Alkiem. Doświadczenie pokazuje, że pół roku -- rok, to sensowniejszy rząd wielkości.

M.

15

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Janku, zdecydowanie znadinterpretowałeś moją propozycję. Zadeklarowałam sięprzejrzeć zdjęcia z obozu w Pireneje, a nie ze wszystkich zawalonych zdjęciami imprez. Jak już mi się uda przejrzeć Pireneje to możemy ew sięzastanowić nad innymi, ale zdecydowanie nie podejmuję się tego w tej chwili.

16

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

A ja mam jeszcze jedna propozycję - nie selekcja pozytywna, a negatywna:
Zdjęcie niech zdobywa  punkty wyrzuć mnie i jak zdobędzie >x "wyrzuciek" w krótkim czasie to wyrzucamy

17

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Obawiam się, że to może zadziałać tylko na ewidentnie i obiektywnie złe zdjęcia.

18

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

jest jeszcze pytanie co robić ze zdjęciami dublującymi się tzn. jeżeli są dwa b. podobne zdjęcia, które różnią się jakimś drobiazgiem, to mogą nastąpić dwie rzeczy:

-równie dużo ludzi uzna je za warte zostawienia (głosy rozłożą się po pół)
-głosy rozłożą się po pół i żadne nie zostanie

I co wtedy?

19

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

jest jeszcze jedna sprawa na temat poczekalni w galerii:
1. jeżeli na początku chcemy zrobić tak, żeby trzeba się było zalogować żeby obejrzeć poczekalnię i ją oceniać i dopiero potem wrzucamy zdjęcia do galerii to mamy straszne opóźnienia w zdjęciach w galerii
2. jeżeli poczekalnia jest początkowo jednością z galerią dla przeciętnego użytkownika (to znaczy jak ktoś się nie loguje to widzi zdjęcia z poczekalni w galerii) to znowu robi nam się bałagan w zdjęciach w galrii, bo ludzie najczęsciej oglądają te całkiem współczesne

Więc wydaje mi się, że należy zrobić coś między tymi dwoma skrajnymi przypadkami.

20

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Moja propozycja:

A. Rozwinąć system ocen.

I. zmniejszenie liczby możliwych ocen do:
"5" - zdjęcie jest bardzo fajne i ma jakieś (w miarę obiektywne) walory artystyczne
"4" - zdjęcie jest na tyle fajne, że chcemy je pokazać ludziom z zewnątrz
"3" - zdjęcie jest takie jakie jest, nie pokazujemy go Światu, ale może mieć dla kogoś wartość osobistą
"2" - zdjęcie jest ewidentnie do niczego: totalnie nieostre, bez sensu lub kto wie co jeszcze.
"Nowe" - zdjęcie zostało wrzucone przed chwilą do galerii. Ktoś musi je obejrzeć i dać wstępną ocenę (najlepiej ten, kto wrzucił).

II. Każdy może dać swoją własną ocenę. Każda ocena jest pamiętana w galerii.

III. Oceną końcową jest
a) jakaś średnią (arytmetyczna, ważona, sufit, zaokrąglenie matematyczne, tego typu sprawy itp. itd. ) Ta ocena decyduje o tym, kto zobaczy zdjęcie: 4-5 widzą wszyscy, 3 wszyscy na żądanie, 2 zalogowani na swoje jeszcze wyraźniejsze żądanie, "Nowe" tylko zalogowani w oddzielnej sekcji "Nowe".
b) Ocenę końcową może ręcznie skorygować opiekun galerii, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Poczekalnia redukuje się wtedy tylko do zdjęć wcale nie ocenionych ("Nowe"), a pierwszą ocenę powinien wystawić wrzucający.


B. "Spinacz" - można "spiąć" dowolne dwa zdjęcia zgłaszając opiekunowi galerii, że są one do siebie podobne.


C. Technicznie:
- kliknięcie na zdjęcie (to takie takie duże kolorowe w co łatwo trafić myszką) przenosi do następnego zdjęcia
- Gdy oglądane jest n-te zdjęcie, przez łącze idzie już zdjęcie (n+1)wsze. Taką technikę stosuje Dalbum - trzeba podpatrzeć jak oni to robią i zaimplementować u siebie.

21

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Ja bym ogólnie starała się też ograniczyć zdjęcia wrzucane - w końcu wrzucający ślepy nie jest - pewnie widzi, że ma 5 takich samych zdjęć, to 3 może z czystym sumieniem wywalić...

22

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

W tej chwili każdy wrzut jest jako paczka "Zdjęcia z imprezy X zrobione przez fotografa Y". Jak na imprezie jest 5 fotografów, to robi się 5 oddzielnych wrzutów do galerii.
Niestety, wrzucający w tej sytuacji faktycznie jest ślepy i nie ma szans zobaczyć duplikatów, jeśli są z różnych aparatów.

23

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

jeszcze jedno - nie zakładajmy, że wrzucający oceni wszystkie wrzucane pr\zez siebie zdjęcia - czasem jest ich sporo

24

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

No to można nie zwalać wszystkiego na "wrzucającego". Stwierdzenie "powinien" nie jest za bardzo wiążące, ale na tyle zobowiązujące, że jeśli ten, kto wrzuca, ma odrobinę czasu, to oceni przynajmniej część zdjęć. Jeśli czasu nie ma, to przecież nie musi. Zrobi to pierwsza osoba, która będzie oglądać zdjęcia. "Powinna".

25

Odp: Selekcja zdjęć do galerii

Nie wiem który wątek jest odpowiedniejszy na tą uwagę, ale:
wnioskuję o to, by przed dodaniem odwrócić w dobrą stronę wszystkie zdjęcia. To bardzo ułatwia oglądanie wink