1

Temat: Zajęcia Naukowe

Każdy, kto ma zamiar prowadzić jakiekolwiek zajęcia naukowe w pociągu (lub też poza nim), ma okazję, by ogłosić to w tym wątku.

Mile widziane będzie także zaincludowanie przewidywanego terminu zakończenia przygotowań (chyba, że takowe są zbędne) oraz ewentualne informowanie o postępach.

2

Odp: Zajęcia Naukowe

Czy zajęcia o fotografii to zajęcia naukowe? Jeśli tak, to się zgłaszam, ale terminu na razie nie umiem podać..

3

Odp: Zajęcia Naukowe

No więc tak (ja nie umiem rozróżniać naukowych od nienaukowych):

Jeśli chodzi o mnie to mogę dla chętnych postawić (lub współpostawić, jeśli są też inni chętni prowadzący) warsztaty gitarowe dla początkujących i to mogę zrobić bez większego przygotowania.

Poza tym mogę przygotować (tu już chciałbym wiedzieć wcześniej czy mam) zajęcia z czytania języka starocerkiewnosłowiańskiego.

Mogę też postawić o ile są jacyś chętni (i też chciałbym wiedzieć wcześniej) mniej lub bardziej popularnonaukowe zajęcia z jakiegoś fragmentu wyższej matematyki. Mogę się przyłączyć do jakiejś grupy stawiającej zadanka (pewnie Michaj lub Malcin by szefowali).

Oprócz tego być może moim grupom uralowym uda się wygenerować jakieś króciutkie zajęcia o przyrodoznawstwie i  jeszcze krótsze pewnie o geologii/geografii Uralu. Nie wiem jeszcze w jakiej formie i nie chciałbym nic obiecywać.

Wydaje mi się też, że przydatne będą zajęcia z terenoznawstwa w formie marszowej (jak na obozie w Kot. Kłodzką -- zorientowani wiedzą), które mogę ew. współprowadzić.

Fajne byłby zajęcia z samarytanki, mogę być nawet współorganizatorem, bo mam pewnie jakąś wiedzę i umiejętności, ale nie chciałbym być głównym organizatorem, bo nie mam dobrego pomysłu na nie jeśli chodzi o obóz wędrowny.

A teraz zajęcia, które uważam, że mogłyby się pojawić, ale nie chcę się w nie mieszać:
- zajęcia o rozwiązywaniu konfliktów (w stylu fajnych zajęć Kasi L. z zimowiska w Dolnym Kubinie)
- zajęcia z języka Komi
- zajęcia z języka migowego

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-04-15 20:55:50)

4

Odp: Zajęcia Naukowe

m_korch napisał/a:

Mogę też postawić o ile są jacyś chętni (i też chciałbym wiedzieć wcześniej) mniej lub bardziej popularnonaukowe zajęcia z jakiegoś fragmentu wyższej matematyki. Mogę się przyłączyć do jakiejś grupy stawiającej zadanka (pewnie Michaj lub Malcin by szefowali).

AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!

Wakacje!!!!!!!!!!!

(mam nadzieję, że rozumiecie o co chodzi w tym poście)

May the random() be with you!

5

Odp: Zajęcia Naukowe

Z tego, co zrozumiałem ze spotkania grupy program na zadanka znajdą się chętni... tongue

M.

6

Odp: Zajęcia Naukowe

To ja mogę zrobić zajęcia z terenki jak na Kotlinie Kłodzkiej - tamte robiłam ja, więc mogę powtórzyć wink

mogę też zrobić coś w stylu zajątek o konflikatach wink

Chyba że są inni chętni, to nie ma problemu - podzielę się wink

Poza tym, jeśłi ktoś chciały jakieś zajęcia psychologiczno-cosiowe (komunikacja, asertywność, tfurczość, itp), to można mi zgłaszać chęci, cośmogę postawić - pewnie coś i tak postawię wink, ale jak zgłosicie konkretne zapotrzebowanie, to się dostosuję

7

Odp: Zajęcia Naukowe

Ja bym mógł zrobić coś w stylu:

Jak poznać, że polityk wali ściemę jeśli chodzi o gospodarkę?

Dlaczego prezes NBP jest tak ważny i tak się nowym wszyscy podniecali?

i inne takie życiowe

Oczywiście jak będą chętni

(jak teraz nie będzie, a na obozie się znajdą to też nie będzie problemu)

8

Odp: Zajęcia Naukowe

Zainspirowany dzisiejszą lekcją PO przyszła mi do głowy musztra.

Że to całkiem fajne i zrobić mogę(nawet notatki robiłem:D)

9

Odp: Zajęcia Naukowe

W sensie musztrę wojskową? Bo pewnie się trochę różni od harcerskiej tongue

Musztra ,,praktykowana'' w drużynie jest mniej więcej opisana [url=http://21wdw-2014.staszic.waw.pl/materialy/hwmaterialy.html#Musztra]tu[/url], ale pewnie różni się w kilku miejscach od musztry ZHP, która też różni się oczywiście od musztry wojskowej. Warto by było kiedyś te różnice wyłapać.

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-04-17 16:48:00)

10

Odp: Zajęcia Naukowe

krzyskw napisał/a:

Zainspirowany dzisiejszą lekcją PO przyszła mi do głowy musztra.

Że to całkiem fajne i zrobić mogę(nawet notatki robiłem:D)

Ja też! Ja też!

Czy (chyba w ramach utrzymania dyscypliny) była u Ciebie na lekcji pani dyrektor? U mnie była big_smile.

Dziabąg big_smile
--
Nawet najmniejszy kotek to żywe arcydzieło. - Leonardo da Vinci
There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels.

11

Odp: Zajęcia Naukowe

Dobrza, Ty też:P

Niet. My tylko biologię z pDyrektor mam.:D

12

Odp: Zajęcia Naukowe

jak by co to ja jestem chętny na jakieś zadanka smile

13

Odp: Zajęcia Naukowe

A ja mogę zrobić zajęcia pod tytułem: "Co mają ze sobą wspólnego automat od coli i system sterowania windą oraz co to jest ta częstotliwość zegara, czyli słówko o budowie cyfrowych układów logicznych" jeśli oczywiście będą chętni :>

14

Odp: Zajęcia Naukowe

michaj napisał/a:
m_korch napisał/a:

Mogę też postawić o ile są jacyś chętni (i też chciałbym wiedzieć wcześniej) mniej lub bardziej popularnonaukowe zajęcia z jakiegoś fragmentu wyższej matematyki. Mogę się przyłączyć do jakiejś grupy stawiającej zadanka (pewnie Michaj lub Malcin by szefowali).

AAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!

Wakacje!!!!!!!!!!!

(mam nadzieję, że rozumiecie o co chodzi w tym poście)

że wreszcie jest więcej czasu na robienie zadanek...? ;>



Ja mogę poprowadzić zajęcia nt optymalnej wysokości biurka/ławki szkolnej czyli trochę o standardach szkolnych, których nikt i tak nie przestrzega... w każdym razie porywające smile
Ewentualnie coś o psychologii dziecięcej (szczególnie polecam temat o tzw. "stałościach" i, co się z tym wiąże, rozwoju operacji formalnych u dzieci i młodzieży - pełnię osiąga przeciętny człowiek w wieku ok. 18 lat, wiedzieliście o tym? zresztą niektórzy nigdy do tego nie dochodzą...)

Mam też w zanadrzu co najmniej jeden bardzo fajny eksperyment zaczęrpnięty z Mądrych Książek Psychologicznych, który świetnie się nadaje na długą podróż pociągiem, jeśli chcemy się pośmiać. Tylko Paweł nie może zdradzić o co w nim chodzi tongue

A z mniej naukowych mogę też zaoferować techniki relaksacyjne (jeśli będą chętni, to zakres też byłby do ustalenia, bo to bardzo szeroki temat).

15

Odp: Zajęcia Naukowe

I chętnie posłucham o tym, co ma wspólnego winda z automatem od coli. Ja Cię zawsze chętnie słucham, nieważne o czym mówisz - przynajmniej mogę na Ciebie popatrzeć wink tongue

16

Odp: Zajęcia Naukowe

Prowadzący powinni zgłaszać swoje zajęcia na konkretny dzień z przybliżonym czasem prowadzenia. (zajęcia z musztry są proponowane na statek)
Zajęcia będą się odbywały równolegle, 2-3 w tym samym czasie.
Należy podać stopień w jakim są przygotowania (chyba że dane zajęcie rzeczywiście takowych nie wymaga). Jeżeli stopień ten jest zerowy należy podać konkretną datę zabrania się za przygotowaia.
Do 24.06 najpóźniej należy wysłać do Oli (olga.dmowska@gmail.com) konspekt zajęć, czyli planowany czas zajęć oraz plan pod tytułem "jak wyobrażam sobie moje zajęcia".

Możliwe terminy prowadzenia zajęć:
08.08 Moskwa-Sejda: ~3h
17.08 Priobie-Iwidiel: ~4h
26.08 Baksity-Jekatierynburg: coś na wcisk - max 2h

Definicja zajęcia naukowego - każde zajęcie, nie będące zajęciem z rosyjskiego, zajęciem z historii Rosjii, zajęciem kulinarnym, zajęciem rozwojowym (zastanówmy się nad sobą itp.), ani robieniem gry.

Do zajęć niezbędni są Chętni, którzy powinni jak najszybciej zgłaszać swe chęci.

Format zgłaszania się prowadzącego:
Prowadząc(y/a)

Zajęcie
Dzień
Czas
Stopień przygotowania/Data zabrania się
[ew. Komentarze]

W przypadku wielu zajęć należy podawać je jedno pod drugim.

Format zgłaszania się chętnego:
Chętn(y/a)

Zajęcie 1
...
Zajęcie n

Posty bardziej opisowe lub dotyczące np. chęci współorganizacji jakichś zajęć są także mile widziane.

17

Odp: Zajęcia Naukowe

Chętny

- zadanka

- mniej lub bardziej popularnonaukowe zajęcia z jakiegoś fragmentu wyższej matematyki

- "Co mają ze sobą wspólnego automat od coli i system sterowania windą oraz co to jest ta częstotliwość zegara, czyli słówko o budowie cyfrowych układów logicznych"

- musztra

18

Odp: Zajęcia Naukowe

Na statku ma szansę nie być miejsca na musztrę... A poza tym muszą być wcześniej, bo wcześniej będą apele... Ja mogę ew. poprowadzić lub współprowadzić -- sądzę, że najlepiej by było gdyby odbyły się gdzieś na Uralu Polarnym...

Prowadzący:
z.: Warsztaty z gitary
d.: kiedykolwiek
c.: kiedykolwiek byle nie przeszkadzały np. współpasażerom
s.p./d.z.: w praktyce nie wymagają przygotowania
u.: powinny się odbywać w jak najmniejszej podgrupie (np. dwóch uczestników) i nie jednorazowo, a w wielu sesjach. Jeśli oczywiście będą chętni. Z chęcią też wezmę na pokład współprowadzących (Janek?, Ola?).

z.: Megakrótki wstęp do teorii muzyki
d.: przed warsztatami gitarowymi
c.: dowolnie, czas trwania ok. pół godziny
s.p./d.z.: w praktyce nie wymagają przygotowania
u.: to tak naprawdę wstęp do warsztatów gitarowych, choć ci którzy chcą się tylko dowiedzieć co to takiego te magiczne akordy w śpiewniku, też są mile widziani. Mogę oddać prowadzenie osobom, które poczują się bardziej kompetentne (Janek?, Ola?).

z.: Mniej lub bardziej popularnonaukowe zajęcia z jakiegoś fragmentu wyższej matematyki
d.: dowolny
c.: same zajęcia mają szansę trwać długo (np. w sumie 4,5 do 6h) -- podzielone na krótsze odcinki
s.p./d.z.: zabiorę się za ich przygotowanie w tym momencie zadając poniższe pytanie.
u.: Chętni proszeni są o zgłaszanie się. Czy ktoś z ew. chętnych ma jakieś preferencje? Proponowane tematy (zostanie wybrany jeden):
- teoria mnogości (nie mylić z operacjami na zbiorach, które są w szkole tongue)
- teoria automatów
- teoria grup
- wstęp do topologii
Chętni współprowadzący też mile widziani.
Potrzebny chyba będzie duża ilość papieru pakowego (+ markery), którego pewnie nie chcemy tachać z Polski, więc trzeba będzie kupić w cywilizacji przed zajęciami. Więc te zajęcia muszą być po jakiejś większej cywilizacji albo przed pierwszymi górami (albo i tam i tam).

z: Zajęcia z czytania jęz. Staro-cerkiewno-słowiańskiego
d.: dowolnie
c.: dowolnie, czas trwania ok. godziny
s.p./d.z.: jestem w stanie je przygotować dopiero w pierwszym tygodniu sierpnia
u.: przygotuję je wtedy i tylko wtedy, jeśli zgłoszą się chętni

Poza tym jeszcze może moja grupa postawi zajęcia z przyrodoznawstwa na Uralu i może powstaną zajęcia z terenoznawstwa, których mogę być współprowadzącym -- rozumiem, że tu szefuje Kasia L., ale to nie w zaoferowanych terminach, tylko w samych górach (zarówno terenoznawstwo jak i przyrodoznawstwo to zajęcia marszowe w podgrupach).

Chętny
- jęz. Komi (jeśli znajdzie się prowadzący)
- "co mają... "

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-06-13 22:06:43)

19

Odp: Zajęcia Naukowe

1. zajęcia z musztry potrzebna są na początku, może zdążymy przed wyjazdem z Warszawy?
2. wydawało mi się, że krzyśw siędo nich zgłaszał, bo chce robić sprawność musztrownika, ale może to moje fantazje

20

Odp: Zajęcia Naukowe

Chętny
- zajęcia z języka migowego
- "Co mają ze sobą wspólnego automat od coli i system sterowania windą oraz co to jest ta częstotliwość zegara, czyli słówko o budowie cyfrowych układów logicznych"
-

Madzia napisał/a:

Mam też w zanadrzu co najmniej jeden bardzo fajny eksperyment zaczęrpnięty z Mądrych Książek Psychologicznych, który świetnie się nadaje na długą podróż pociągiem, jeśli chcemy się pośmiać.

-

Madzia napisał/a:

A z mniej naukowych mogę też zaoferować techniki relaksacyjne (jeśli będą chętni, to zakres też byłby do ustalenia, bo to bardzo szeroki temat).

Dziabąg big_smile
--
Nawet najmniejszy kotek to żywe arcydzieło. - Leonardo da Vinci
There is no system but GNU, and Linux is one of its kernels.

21

Odp: Zajęcia Naukowe

Chętny
- migowy
- mniej lub bardziej popularnonaukowe zajęcia z jakiegoś fragmentu wyższej matematyki (jeśli nie ja będę prowadził :-) )

Prowadzący
z.: popularnonaukowa matematyka lub informatyka.
d.: dowolnie
c.: dowolnie długo
spdz: jak będzie wiadomo co, michał zapoczął już dyskusję, jak będą chętni

z.: zadanka
d.: chyba najlepszą opcją jest posiadanie zadanka-dwóch na każdy dzień...
c.: w marszu, jako plota w tłum wink
spdz: no przygotuje do obozu, jak są chętni...

22

Odp: Zajęcia Naukowe

Chętny
- migowy
- różniste kody, szyfry, sposoby przekazywania informacji (morse, brayle, chorągiewki, kryptografia nie-komputerowa, steganografia nie-komputerowa)
- matematyka/informatyka (o ile będzie wykładana w zrozumiały sposób ;-) )
- wysokość biurka, czyli standardy, których nikt nie przestrzega
- psychologia dzieci
- pierwsza pomoc

Prowadzący
z: gitara
d: all
c: all
spdz: nd
tylko indywidualnie

z: harmonijka ustna - wstęp
reszta j.w.

z: tylko dla 1-2 klas XIVLO. Obsługa sprzętu oświetlenie/udźwiękowienie/multimedia/scena auli szkolnej. Jest o czym opowiadać, bo parę pułapek i trudności jest.
d: all
c: all
spdz: i tak będę opowiadał z głowy ;-) ale jeśli będą chętni, to zabiorę ze sobą rysunki. Po powrocie, we wrześniu, oferuję zajęcia praktyczne.


Chętny/prowadzący/aktywny uczestnik
Układy logiczne. Chętnie bym się nauczył czegoś więcej, aczkolwiek coś niecoś wiem na temat.

Ostatnio edytowany przez jankiel (2007-06-13 12:10:04)

23

Odp: Zajęcia Naukowe

Chetna:
- psychologia dziecieca (najchetniej, jezeli bylyby to jakies zajecia interaktywne, bo cosiktam juz mnie uczono)
- tajemniczy eksperyment Magdy
- techniki relaksacyjne Magdy
- warsztaty z teorii muzyki (ale na wyzszym poziomie, Michale, jezeli bylbys w stanie je poprowadzic: bardziej mnie interesuja tajemnicze rzeczy typu dominanta i jak sie wlasciwie improwizuje)
- warsztaty gitarowe ale z wezszego zakresu: dopasowywanie akordow do melodii, bo wstyd przyznac, dalej nie umiem - czy znalazlby sie Cierpliwy (Michale?, Janku?), ktory by takie ciele jak ja nauczyl?
- zajecia o konfliktach
- terenka (nigdy za malo)
- samarytanka (moge powspolprowadzic, jezeli w ogole takie zajecia da sie poprowadzic w pociagu; chetnie sobie odswieze wiadomosci po kursie)
- zajecia o automacie do coli i czymstam jeszcze

Moge postawic zajecia:
wymagaja ode mnie przygotowania i chcialabym uslyszec, ze sa chetni - przygotuje, jak sie ktos zglosi
- konwersacje z angielskiego (to wyjatkowo nie wymaga przygotowania)
- lacine
- absolutne podstawy wegierskiego
- niemiecki dla poczatkujacych
- miedzynarodowy alfabet fonetyczny (dzwieki angielskie tylko, bo w innych nie czuje sie kompetentna) - tj. jak czytac transkrypcje fonetyczna; ew. jakies tam zajecia z wymowy i ze sluchania nastawione na rozroznianie fonemow
- gramatyka jez. polskiego, np. odmiana nazwisk obcych i inne pulapki jezykowe
- etnolingwistyka czyli zwiazek jezyka z kultura podstawowa teoria i ciekawostki np. jezyki, w ktorych czas przyszly jest tym samym co czas terazniejszy
- semantyka od strony humanistycznej a nie matematycznej
- psycholingwistyka, czyli m.in. jak dziecko sobie przyswaja jezyk

trzy ostatnie to tematy dosc mocno teoretyczne, wiec chcialabym mowic do bardziej zainteresowanych, bo nie wiem, czy potrafie przygotowac interaktywne zajecia.

24

Odp: Zajęcia Naukowe

Eksperyment psychologiczny Magdy jest czadowy! Dobra zabawa jest przy tym gwarantowana.

Chętny:
-wszelka matematyka i informatyka
-wysokość stolików

25

Odp: Zajęcia Naukowe

Chętny:
- pierwsza pomoc
- automaty do coli - liczba chętnych wskazuje na wysoką atrakcyjność zajęć wink
- o geografii Urala
- coś z informatyki ciekawego

Prowadzący:
- ewentualnie o kręgosłupie, jak bym zdążył się tego nauczyć, bo źródło już mam