Temat: Transport

To wątek do pracy nad zagadnieniami związanymi z transportem do i z Maroka oraz do i z gór.

Rzeczy to do:
1. Znalezienie dostępnych przelotów do Maroka (niekoniecznie Marrakesz) z okolic Polski i ich szacunkowych cen (za każdym razem należy upewnić się, czy ceny zawierają wszystkie ukryte koszty). -> Magda
2. (czeka na 1.) Znalezienie opcji transportu Warszawa - miejsce wylotu - Warszawa i oszacowanie ceny.
3. Znalezienie opcji transportu Marrakesz -- góry -- Marrakesz i oszacowanie ceny. -> Krzyś W.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-09-28 21:02:32)

2

Odp: Transport

Oto wyniki moich poszukiwań:

Jedynym krajem w okolicach Polski, z którego latają samoloty do Maroka są Niemcy. Poza tym, istnieje dużo lotów między Marokiem a Francją i jeszcze więcej między Marokiem a Hiszpanią. Nie sprawdzałam ich jednak, gdyż stwierdziłam, że kraje te leżą za daleko. Jeżeli jednak będzie potrzeba, mogę to również zrobić.

Najtaniej wyszedł Ryanair. Niestety nie mają jeszcze opublikowanych rozkładów na wakacje - na razie opublikowane są rozkłady jedynie do końca marca.
Ryanair lata z Dusseldorfu i Frankfurtu n. Menem do Marrakeszu.

Cena bietu wacha się w zależności od dnia i (zapewne) liczby wolnych miejsc na pokładzie samolotu. Najtańszy bilet w jedną stronę (w przypadku obu portów lotniczych) kosztuje 5,99 Euro (takie bilety są jednak tylko w kilka dni w miesiącu - chyba głównie we wtorki i czwartki i trzeba byłoby się pospieszyć z rezerwacją, aby się na nie załapać), potem cena rośnie stopniowo przez 9,99 Euro, 17,99 Euro, 29,99 Euro, 79,99 Euro, 89,99 Euro i wyżej.
Do tego należy doliczyć opłaty lotniskowe i opłatę za bagaż, które wynoszą:

- 10 Euro za jedną sztukę bagażu odprawianego w jedną stronę (łącznie będzie to więc 20 Euro na osobę w obie strony)
- 5 Euro za odprawę on-line (nie wczytywałam się, co to jest, ale nie znalazłam nigdzie opcji, ze można to wyłączyć; łącznie będzie to 10 Euro od osoby w obie strony)
- 16,07 Euro opłaty lotniskowej przy wylocie z Dusseldorfu
- 15,29 Euro opłaty lotniskowej przy wylocie z Frankfurtu
- 25,90 Euro opłaty lotniskowej przy wylocie z Marrakeszu

A zatem w przypadku lecenia Ryanairem z Frankfurtu (i z powrotem) koszt minimalny (który, moim zdaniem, jest możliwy) wynosi 83,17 Euro, a średni (czyli że nie załapiemy się na najtańsze bilety) około 110 Euro.

Z Dusseldorfu będzie około 1 Euro drożej.

Ponadto, z Niemiec do Nadoru (drugi koniec Maroka niż Marrakesz) latają jeszcze linie TUIfly (z Kolonii) i Atlas-Blue (z Frankfurtu). Jednakże, w przypadku pierwszej z nich całkowity koszt przelotu wynosi około 288 Euro, a w przypadku drugiej ponad 1000 zł - w przypadku ostatniej opieram się na cenach z serwisu skyscanner.pl, gdyż strona linii lotniczej jest po francusku i nie umiem (pomimo zmiany języka) jej obsługiwać.

Jeżeli ktoś chce, by coś jeszcze sprawdzić, to proszę zgłaszać smile

3

Odp: Transport

Rozumiem, że ceny lotnikowe + odprawowe są na tyle duże, że istotnie drożej wychodzi lot z przesiadką we Francji lub Hiszpanii?

M.

4

Odp: Transport

magdov napisał/a:

- 5 Euro za odprawę on-line (nie wczytywałam się, co to jest, ale nie znalazłam nigdzie opcji, ze można to wyłączyć; łącznie będzie to 10 Euro od osoby w obie strony)

Opcji wyłączenia zdecydowanie nie ma. Kiedyś w Ryanairze była jeszcze możliwość odprawy nie on-line (co kosztowało więcej), ostatnio to zlikwidowali. Co oznacza, że trzeba sobie przed wylotem wydrukować ze strony Ryanaira kartę pokładową czy jak to się tam nazywa, bo inaczej liczą sobie ogromne kary za niezrobienie właśnie tej odprawy on-line.

5

Odp: Transport

m_korch napisał/a:

Rozumiem, że ceny lotnikowe + odprawowe są na tyle duże, że istotnie drożej wychodzi lot z przesiadką we Francji lub Hiszpanii?

M.

Przepraszam, zapomniałam Ci odpowiedzieć. Z tego co sprawdzałam, lot z przesiadką będzie droższy niż lot z Niemiec + dojazd.

6

Odp: Transport

W kwestii dojazdu z Marakeszu w góry:

- miastem(miasteczkiem?) do które dojeżdża się z Marakeszu jest Ansi, odległe o ok. 65km, dość dobrą drogą. Z Ansi dojeżdża się do wioski Imlil leżącej niedaleko Ansi, z której to rusza się już na piechotę w góry. Przejazd z Ansi do Imlil trwa ok. godziny (niedużo krocej niż z Marakeszu do Ansi) z powodu drogi w fatalnym stanie.

- jak można się do dostać do Ansi?
Koleją się nie da, bo nie ma tam torów. Pozostają Grad Taxi (o których mowił Michał na Radzie) i Autobusy. Grand Taxi mogą okazac się droższe i bardziej problematyczne od autobusów, które kursują regularnie - a na pewno na trasie do Agadiru na której to lezy Ansi.
Koszt to ok. 20DH.

- ja dostać się z Ansi do Imlil
Podobno jeżdżą jakieś taksówki, a oprócz tego potężne ciężarówki, które zabierają turystów i jest to tam praktyka codzienna. Koszt takiej przejażdżki to też ok. 20DH.

- droga powrotna autobusem powinna kosztować tyle samo, natomiast nie wiadomo do konca dlaczego taksówkarze biorą więcej za kurs powrotny.

Dotarłem do stron marokańskich przewoźników autobusowych - i o ile na stronie jednego nic istotnego nie ma, to strona drugiego (jak już się wpisze poprawny adres-w większości odnośników jest błędny:P) posiada nawet rozkład w pdfie z godzinami odjazdów, czasem podróży i z cenami. Kursów do Ansi tam nie ma, natomiast tak jak wyżej napisałem są kursy do Agadiru, cenę znalazłem w relacjach (wszędzie w miarę taka sama). Ogólnie mówi się, że przejazdy sa tańsze niż w Polsce, a komfort lepszy.

7

Odp: Transport

Ponieważ duża część informacji o transporcie z Warszawy do samolotu do Maroka jest u mnie w domu na komputerze, a usiądę do niego dopiero jutro, żeby to nie czekało napisze to co pamiętam:

Są trzy możlwiości dotarcia do np. Dusseldorfu: drogą, szynami i powietrzem.

1. Drogą, tzn autobusem z Warszawy do Dusseldorfu bezpośrednio.
Plus: koszt, bo nawet kosztuje to tylko 144zł w jedną stronę
minus: 19-20godzin jazdy w autobusie, choć pewnie dość wysokiej klasy to nadal jest to autobus.

2. Szynami, czyli pociągiem są dwie opcje: bezpośrednio i z przesiadką. O tej drugiej więcej jutro. Co do bezpośredniego połaczenia: jedzie się pociągiem EN Jan Kiepura.
Plus: Podróż trwa krócej, bo 13 godzin.
Minus: Dużo wyższa cena. Żeby się dowiedziec jaka jest na dzis dzień poszedłem zapytac w kasie, i dostałem odpowiedź: 366zł; w tym jest już 30% jakiejś stałej zniżki i chyba 26% za bycie młodym człowiekiem.
Bilet powrotny niestety nie jest tańszy - taka umowa jest podpisana tylko z niektórymi kolejami, a niemieckimi akurat nie.

Z przesiadkami:
- pociągami polskimi z jedną przesiadką do Frakfurtu nad Odrą (licząc że dostaniemy grupówkę wyjdzie 55zł + 1€ przejścióki do Niemiec; czas: ok. 6godzin). Potem podróż z Frankfurtu do Dusseldorfu to wydatek 74,5€; średnio 3 przesiadki; czas ok. 10godzin. Ew. bez przesiadek przez ok. 5.5 godziny za 111€. Suma: 373zł, czas: ok. 16godzin; min.5 przesiadek.
- pociągiem Berlin-Warszawa Expres. Strona niemiecka mówi, że bilet B-W kosztuje 45zł; na stronie polskiej przeczytałem, ze są bilety promocyjne za 29€, jak się skończą to idze porcja biletów za 39€, itd. Załóżmy że kupimy je za 29€. Potem z Berlina do Dusseldorfu da się z 3 przesiadkami dojechać w promocji za 34€, czyli łącznie 63€=266zł.

Istotne byłoby rozejrzenie się za zniżkami w DB.


3. samolot + pociąg:
- przejazd pociągiem z warszawy do krakowa - 3,5h; 25zł (IR).
- przelot liniami AirBerlin do Dusseldorfu za 58€, czyli ca. 245zł (w jedną stronę 122,5zł). Lot trwa 1h40min. Można ew. wybrać Ryan Air, ale przelot ich liniami jest droższy.
- czyli wychodzi zaokrąglając 150zł w jedną stronę, czyli prawdopodobnie najtaniej (prawie najtaniej, tańszy jest autobus) i najszybciej:D.

Ostatnio edytowany przez krzyskw (2009-11-11 18:54:29)

8

Odp: Transport

krzyskw napisał/a:

2. Szynami, czyli pociągiem są dwie opcje: bezpośrednio i z przesiadką. O tej drugiej więcej jutro. Co do bezpośredniego połaczenia: jedzie się pociągiem EN Jan Kiepura.
Plus: Podróż trwa krócej, bo 13 godzin.
Minus: Dużo wyższa cena. Żeby się dowiedziec jaka jest na dzis dzień poszedłem zapytac w kasie, i dostałem odpowiedź: 366zł; w tym jest już 30% jakiejś stałej zniżki i chyba 26% za bycie młodym człowiekiem.
Bilet powrotny niestety nie jest tańszy - taka umowa jest podpisana tylko z niektórymi kolejami, a niemieckimi akurat nie.

No ale bez jaj... Bilety międzynarodowe zawsze wychodzą drogo. Trzeba sprawdzić ile kosztuje z przechodzeniem granicy na piechotę.

M.

9

Odp: Transport

m_korch napisał/a:

No ale bez jaj... Bilety międzynarodowe zawsze wychodzą drogo. Trzeba sprawdzić ile kosztuje z przechodzeniem granicy na piechotę.

M.

Napisałem przecież, że opisuje bezpośrednie połączenie. Poza tym na ten pociąg wg. rozklad-pkp.pl i intercity.pl nie sprzedają biletów Warszawa - Rzepin (ostatnia stacja przed granicą)

PS. Cały opis poszukiwań możliwości dojazdu w edytowanym poście wyżej.

Ostatnio edytowany przez krzyskw (2009-11-11 17:22:06)

10

Odp: Transport

Na Kiepurę są promocyjne bilety SparNight za 29, 39 i 49 euro, w ograniczonej ilości, umożliwiające przejazd na całej trasie. Jeśli pytałeś o cenę biletu na dzisiaj, to nic dziwnego, że bilety promocyjne już są wyprzedane. wink

[url]http://www.wasteels.com.pl/index.php?id=33[/url]

11

Odp: Transport

Jak pamiętam jeźdzenie do Berlina i inne moje próby poruszania się koleją po Europie, te bilety promocyjne bardzo szybko znikają i naprawdę trudno było je dopaść.

12

Odp: Transport

Hm... [url=http://www.bahn.de]www.bahn.de[/url] mówi mi, że na 17 listopada jest jeszcze co najmniej 5 miejsc za 29 euro (można kupić online). Nie wiem, jak będzie w wakacje. smile

13

Odp: Transport

Info z przewodnika o Atlasie:

Przejaz Maroko -- góry

,,Autobusy do Asni odjeżdżają z nowego dworca autobusowego na drodze Ansi-Tizi-n Test -- najłatwiej dostać się na dworzec petit taxi. Do Asni odjeżdżają autobusy co najmniej 8 razy dziennie, koszt 20dh, czas przejazdu ok. 1h.''
,,W Asni jest interesujący sobotni bazar, sklepy i skrzynka pocztowa.''
,,Z Asni busy lub pickupy jeżdżą do Imlil. Droga jest asfaltowa, więc czasem rozkładowe taksówki dojeżdżają bezpośrednio z Marrakeszu do Imlil. Cena Asni -- Imlil też ok. 20dh. Najlepiej w Asni złapać transport przed bazarem.''