21. WDW
„Stare Żbiki”
Głębiej, nie byle jak, nie po łebkach,
byle liznąć, byle zbyć, ale rzetelnie,
uczciwie, dokładnie.
Nie jesteś zalogowany.
   
załóż konto
Zostań Żbikiem

WSKAZÓWKI DLA ORGANIATORÓW RAJDÓW

Organizowanie rajdu, to fajna sprawa :). Najlepiej zabrać się za to w 2-3 osoby, bo można podzielić się częścią logistyczną, a razem wymyślić część programową. Poniższe wskazówki są po to, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości co do tego jak zrobić rajd od A do Z i o niczym (raczej) nie zapomnieć. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim opiekunem lub jakąś inną "mądrą" osobą ;). Miłej zabawy!

Uwagi wstępne

Miejsce - oczywiście fajne! :) Wybór miejsca może zależeć od charakteru rajdu: czy jest to rajd tematyczny, np. po zamkach mazowieckich lub teatralny, czy rowerowy, kajakowy, na koniach, itp. Miejsce powinno mieć w sobie "coś", co jest interesujące, czym przyciąga. Poza tym warto pamiętać, że ogólnie lubimy lasy, przyrodę i raczej wsie i miasteczka niż zadymione miasta. Dodatkowo, na standardowy rajd mamy tylko 2 dni, czyli dojazd mocno ogranicza wybór miejsca (nie chcemy spędzić połowy rajdu w pociągu...).

Termin - zazwyczaj nie ma z nim problemu, bo ustaliliśmy go na Radzie Drużyny. Standardowy rajd trwa od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem.

Program - czyli co się będzie na rajdzie działo, co chcemy na nim robić. Powraca tu pytanie czy rajd ma temat przewodni, czy składa się z różnych części? Gdzie będziemy spacerować, co oglądać, czy będzie gra terenowa, czy gra w budynku (np. negocjacyjna typu Jest król czy Dyplomacja), ognisko, czy kominek, dyskusja, śpiewanki? Warto też się zastanowić co będziemy robić w trakcie dojazdu: czy mamy mieć jakieś zadania wprowadzające do rajdu, czy pośpiewamy, pogadamy? Co zrobimy na rajdzie jeśli będzie paskudna pogoda i nie będziemy chcieli grać w grę terenową w rzęsistym deszczu? Zawsze warto mieć przygotowane więcej pomysłów na robienie czegoś, niż jest czasu na rajdzie - wtedy na pewno nie będzie nudno :).

Koszt - sprawa bardzo przyziemna, ale wymagająca kontroli (niestety). Najlepiej żeby rajd kosztował 50zł/osobę, ale bez dofinansowania nie jest to łatwe do osiągnięcia. Należy jednak pamiętać, że nie powinien przekraczać 80zł/osobę, bo wiele osób nie będzie mogło na nie go pojechać. Na koszt składają się następujące rzeczy:

Co, gdzie, kiedy?

... czyli kiedy pozałatwiać różne sprawy tak, żeby było dobrze ;).

3-4 tygodnie przed rajdem

3-4 tygodnie przed rajdem to dobry czas na zainteresowanie się tematem. Główny organizator powinien upewnić się, czy ludzie, z którymi robimy ten rajd też go robią, umówić się z nimi. Warto też mieć jakiś pomysł (rajd z grą lub rajd po zamkach, skałkach, jaskiniach - jeżeli to coś ambitnego, to wymaga wiele więcej pracy koncepcyjnej i organizacyjnej, ale na ogół bardzo dobrze się sprawdza), z którym się przyjdzie na to spotkanie (można też pogadać z kimś mądrym, np. opiekunem). Zbieramy się z mapą Polski i ustalamy informacje ogólne - w który region chcemy jechać. Warto też wyznaczyć sobie osobę zajmującą się skołowaniem mapy tej okolicy (najlepiej w skali 1:50 000) - koniecznie w przynajmniej dwóch egzemplarzach oraz ustalić kilka ogólnych wariantów tras i miejsc, w których się będziemy znajdować.

Dzielimy się zadaniami:

2 tygodnie przed rajdem

Kolejne spotkanie to już ok.2 tygodnie przed rajdem - konfrontujemy zdobyte informacje i pracujemy dalej:

Tydzień przed rajdem

Sprzęt

Tuż przed rajdem

Cieszyć się z pięknie zaplanowanego weekendu i marzyć o niezapomnianych przeżyciach.

A potem...

Rajd rozliczamy w terminie do TYGODNIA po powrocie. Uzupełnianie apteczki, między innymi ze względu na taki termin, nie jest wliczanie w koszty rajdu.


Jeśli, drogi czytelniku, masz uwagi dotyczące tego tekstu, chętnie się z nimi zapoznamy i uzupełnimy wskazówki :).


W (dużym) oparciu o opracowanie dh. Lilki Krych

Kasia Lewińska