21. WDW
„Stare Żbiki”
Głębiej, nie byle jak, nie po łebkach,
byle liznąć, byle zbyć, ale rzetelnie,
uczciwie, dokładnie.
Nie jesteś zalogowany.
   
załóż konto
Zostań Żbikiem

Oficjalna strona Ktulu

Ktulu jest grą fabularną podobna do mafii, ale znacznie bardziej rozbudowaną. Gra toczy się w realiach miasteczka Bum-Bum City na Dzikim Zachodzie, zaś gracze wcielają się w postacie z kilku utajonych frakcji – najczęściej są nimi dobrzy obywatele, bandyci, indianie i ufoludki. Każda postać ma ponadto pewne szczególne możliwości.

Nałogowo grywają w nią:

Autorami podstawowych zasad gry są Adam Foland i Tomasz Ratigowski.

Zasady gry wydaje co jakiś czas 21. Warszawska Drużyna Wędrownicza „Stare Żbiki” działająca przy XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Rozpowszechniane są one pod nazwą Wielka Xięga Ktulu. Autorzy tych opracowań pozostają anonimowi, albowiem obie dotychczas wydane wersje Wielkiej Xięgi Ktulu były prezentami przygotowanymi na rajd wigilijny drużyny, których autorstwo zwyczajowo nie jest ujawniane.


Zasady gry

Oryginalna wersja Ktulu
Nowa wersja Ktulu, pojawiła się na tej stronie 14 grudnia 2005

Ktulu przez sieć

Uniwersytet Warszawski powołał samozwańczy zespół wyborowych graczy ktulu do napisania komputerowej wersji tej gry.

Gra ma być grywalna, więc zespół jest otwarty na uwagi i propozycje do tego systemu. Dlatego też opublikował wstępne wymagania stawiane projektowi i czeka na uwagi.


Kącik (anonimowych) nałogowców

Nazywam się Ania i jestem studentką II roku Psychologii UW. Chciałam tylko dodać, że studenci mojego wydziału również nałogowo grają w Ktulu... Mnie osobiście zaraził tą grą Adam Foland, ale to nieistotne... :)))

Tak sobie pomyślałam, że fajnie by było do nałogowych graczy dopisać również moją kochaną psychologię... :)))

Byłoby miło... :))


Nazywam się Karol, chodzę do gimnazjum, gdzie ktulu jest bardzo znane wśród laureatów takich konkursów jak "Kangur Matematyczny" czy "Alfik Matematyczny". Na wycieczkach z konkursów gra się w ktulu wszędzie.

Dlatego proponuję dodać do Olimpiady Matematycznej te konkursy.


Strona jest tymczasowa. Gdyby ktoś chciał na niej coś zamieścić lub przejąć opiekę nad nią, niech da znać na adres 21wdw(at)staszic.waw.pl.

Warto by było spisać np. drzewo przekazu gry i wersje które wyewoluowały w różnych środowiskach.