Temat: 36. Zjazd ZHP

Jak może wiecie, odbywa się właśnie Zjazd ZHP. Główne jego zadania to ocenienie dotychczasowych władz, wybranie nowych oraz wprowadzenie poprawek do Statutu.

Obrady można śledzić tutaj:
[url]http://zjazd.zhp.pl/live.html[/url]
[url]http://www.facebook.com/pages/Zjazd-zhp24/189948942139[/url]
[url]http://www.blipzjazd.pl/[/url]
[url]http://zjazdsubiektywnie.blogspot.com/[/url]

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-12-05 09:43:16)

2

Odp: 36. Zjazd ZHP

Na razie z istotnych rzeczy Zjazd udzielił lub nie absolutorium poszczególnym członkom GK (pogrubione te na nie):


Główna Kwatera w latach 2005-2007

hm. Teresa Hernik (Naczelnik ZHP) - za udzieleniem absolutorium  132 głosy, przeciw 27 głosów, 31 głosów wstrzymujących.
hm. Bożena Kamińska (członki GK ds. zarządzania) - za udzieleniem absolutorium 116 głosów, przeciw  18   głosów, 54 głosy wstrzymujące.
hm. Dorota Kołakowska (członkini GK ds. wizerunku od 5 lutego 2007) - za udzieleniem absolutorium 134 głosy, przeciw 9 głosów, 43 głosy wstrzymujące.
hm. Katarzyna Kwapińska (zastępca naczelnika ZHP ds. rozwoju do 31 marca 2007) -  za udzieleniem absolutorium 131 głosów, przeciw 13 głosów, 46 głosów wstrzymujących.
hm. Ewa Prędka (członkini GK ds. wizerunku do 31 grudnia 2006) - za nieudzieleniem absolutorium 57 głosów, przeciw 61 głosów, 69 głosów wstrzymujących.
phm. Anna Nowosad (członkini GK ds. zagranicznych) -  za udzieleniem absolutorium 120 głosów, przeciw 15 głosów, 51 głosów wstrzymujących.
hm. Cezary Huć (skarbnik ZHP) - za nieudzieleniem absolutorium 77 głosów, przeciw  60 głosów, 51 głosów wstrzymujących
hm. Adam Kocher (zastępca naczelnika ZHP ds.programu i pracy z kadrą) -  za udzieleniem absolutorium 127 głosów, przeciw 18 głosów, 40 głosów wstrzymujących.



Główna Kwatera w latach 2007-2009

hm. Małgorzata Sinica (Naczelnik ZHP) - za udzieleniem absolutorium 114 głosów, przeciw 47 głosów, 26 głosów wstrzymujących.
hm. Dorota Całka (zastępczyni naczelnika ZHP ds. wizerunku do 15 października 2008) -  za udzieleniem absolutorium 71 głosów, przeciw 63 głosów, 56 głosów wstrzymujących.
hm. Jolanta Kreczmańska (członkini GK ds. pracy z kadrą i kształcenia) -  za udzieleniem absolutorium 157 głosów, przeciw 17 głosów, 15 głosów wstrzymujących.
hm. Emilia Kulczyk-Prus (członkini GK ds. programu od 4 marca 2009) -  za udzieleniem absolutorium 110 głosów, przeciw 46 głosów, 35 głosów wstrzymujących.
hm. Rafał Bednarczyk (członek GK od 6 maja 2009) - za nieudzieleniem absolutorium 52 głosy, przeciw 106 głosów, 28 głosów wstrzymujących.
hm. Grzegorz Woźniak (członek GK ds. współpracy z chorągwiami) -  za udzieleniem absolutorium 91 głosów, przeciw 61 głosów, 62 głosów wstrzymujących.
hm. Krzysztof Budziński (zastępca naczelnika ZHP ds. organizacyjnych i zarządzania) -  za udzieleniem absolutorium 173 głosów, przeciw 8 głosów, 9 głosów wstrzymujących.
hm. Przemysław Marchlewicz (członek GK ds. restrukturyzacji majątku do 6 lutego 2008, od 21 sierpnia 2008 członek GK, od 6 maja 2009 skarbnik ZHP) -  za udzieleniem absolutorium 67 głosów, przeciw 85 głosów, 37 głosów wstrzymujących.
hm. Paweł Zygarłowski (członek GK) - za nieudzieleniem absolutorium 94 głosów, przeciw 25 głosów, 65 głosów wstrzymujących.
phm. Zbigniew Popowski (skarbnik ZHP do  6 maja 2009) -  za udzieleniem absolutorium 79 głosów, przeciw 64 głosy, 45  głosów wstrzymujących.

Jak zwykle, na mój gust zdecydowanie więcej powinno nie dostać... (naczelniczki, dh. Popowski, dh. Prędka, dh. Całka, dh. Kulczyk, dh. Woźniak). Ech...

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-12-04 18:25:43)

3

Odp: 36. Zjazd ZHP

Mrok. Zmiany w Statucie.

Póki co brak likwidacji KRCh i CKR, których uprawnienia dublują się z Radami. Władza komendantów Ch nadal silna poprzez dawanie im mandatu przez Zjazd, a nie Radę. Imho szkoda. Upadło też organiczenie na liczbę kadencji sad

Wiek wędrowniczy skrócony do 21 lat. Postarzałem się decyzją Zjazdu sad
(może generować problemy ze zdobywaniem stopni wędrowniczych po tym wieku (?))

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-12-04 21:41:06)

4

Odp: 36. Zjazd ZHP

Ha. Zjazd poszedł po rozum do głowy. Odrzucił całość poprawek smile
Jeśli nie robimy kroku do przodu, to przynajmniej nie robimy też wstecz.

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-12-05 10:35:29)

5

Odp: 36. Zjazd ZHP

Nowi starzy przewodniczący i naczelnik -- odpowiednio hm. Adam Massalski i hm. Małgorzata Sinica.

M.

6

Odp: 36. Zjazd ZHP

> Ha. Zjazd poszedł po rozum do głowy. Odrzucił całość poprawek

Rozum to dużo  powiedziane. Po prostu nie przyjął nowego statusu bo zabrakło betonu by przegłosować zmiane statutu wymaganymi 2/3 głosów. Gdyby połowa wystarczyła to by niestety przeszło.

7

Odp: 36. Zjazd ZHP

A jednak to ewenement... ludzie niechętnie rezygnują z czegoś nad czym spędzili bite godziny. Mówi się, że żaden zjazd jeszcze nie odrzucił jako całości wypracowanego w głosowaniach cząstkowych projektu zmian statutu.

M.

8

Odp: 36. Zjazd ZHP

czy znane są argumenty za obniżeniem wieku wędrowniczego?

9

Odp: 36. Zjazd ZHP

Generalnie tak, na przykład ja jestem zwolennikiem obniżenia. smile Możemy kiedyś o tym pogadać.

10

Odp: 36. Zjazd ZHP

też się chętnie dowiem smile

11

Odp: 36. Zjazd ZHP

Może żeby zrobić miejsce na Akademików?
Tylko jak dla mnie to takie szatkowanie wszystkiego jak w edukacji -> i skutki mam wrażenie równie opłakane wyjdą...
Bo gimnazjum - harcerstwo starsze
liceum - wędrownicy
studia - akademicy

A przez 3 lata to się człowiem dopiero rozkręca w druzynie...
A akademicy to tak naprawdę środowisko które wciąga ludzi któzy na studia wyjeżdżają i tak jest ok

12

Odp: 36. Zjazd ZHP

Chyba ideologia, która za tym stoi, to to że jesteśmy organizacją wychowawczą (a więc składającą się z tych wychowywanych i tych wychowujących). A teorie pedagogiczne, mówią, że po 20 z wychowaniem już nie mamy do czynienia. Więc po 20-stce jedynym miejscem w organizacji jest miejsce instruktora i inne nie ma głębszego sensu.

Ale imho po prostu abstrahując od teorii w drużynie wędrowniczej jest trochę miejsca dla tych 21-25 i że nawet jest miejsce na ich rozwój (jeśli nawet nie jest wychowaniem, choć nie do końca wiem, co to znaczy). I to, że jest dla nich miejsce pomaga w funkcjonowaniu drużyn.

I ja jestem przeciw skróceniu wędrownictwa do 21.

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-12-10 22:06:34)

13

Odp: 36. Zjazd ZHP

Hu, hu, no to radośnie, bo teorie psychologiczne mówią, że czlowiek rozwija się przez całe życie, a pomysł, że rozwój człowieka kończy się osiągnięciem tzw. "dojrzałości" już dawno został uznany za pomyłkę.

Chyba też b,iższa mi koncepcja rozwoju niż wychowania w tym kontekście. W związku z tym dla mnie bardziej kluczowe pytanie w kwestii wieku wędrowniczego to czy metodyka wędrownicza wspiera w sensowny sposób rozwój 21-25. Na podstawie jednostkowego doświadczenia (znaczy siebie) mogę powiedzieć, że to, że "wyrosłam" z wędrownictwa poczułam własnie mając 25 lat; ale też jestem instruktorem, więc nie jestem "czystym" przypadkiem.