RABAT:
-przyjazna atmosfera,
-tworzy jeden organizm miejski z Salą,
-Casablanca z Rabatem mieszczą 1/5 marokańskiej populacji,
-„ Panuje tu swobodna atmosfera, żyje się tu bez pośpiechu i zamieszania. Nowa część miasta na pozór jest tak samo kosmopolityczna jak Casablanka, jednak brak tutaj tego wielkomiejskiego gwaru. Stolica Maroka przypomina miasta zachodnie, szczyci się również zespołem wspaniałych imperialnych zabytków.”
a)CO WARTO ZOBACZYĆ:
-ALMOCHADZKIE MURY OBRONNE- piękne i imponujące, 5km, pomarańczowe (spacer od bramy niedzielnej do bramy wiatrów
-MUZEUM ARCHEOLOGII (wstęp 10 dh)- zbudowane na wzór starożytnej rzymskiej willi w latach 30. XX w., posiada największą kolekcję starożytnych przedmiotów.
-MEDYNA z XVII w., klimatyczna
- KAZBA AL-UDAJA (wstęp 10 dh, wspaniały widok na ujście rzeki i Salé z miejsca zwanego Plateforme du Sémaphore ; wjazd przez Bramę Bab Udaja z 1195 r.)
- WIEŻA HASSANA I MAUZOLEUM MOHAMMEDA – wieża ma 44 m. Wysokości i 16 m. Szer.wg planu miała być najwyższa w muzułmańskim świecie. Jest symbolem tak, jak wieża Eiffla. Czasami za niewielką opłatą można wejść na szczyt minaretu. Wstęp do mauzoleum bezpłatny
-NEKROPOLIA SZELLA - Raj ornitologiczny (czaple, bociany) oraz... święte węgorze.
„Są to jedne z najpiękniejszych ruin Maroka. W tropikalnym ogrodzie znajdują się ruiny starożytnego rzymskiego miasta Sala Colonia. Mimo, że niewiele z niego pozostało, nadal jest całkowicie ogrodzone. Pomiędzy grobowcami i kubą, czyli sanktuarium, dziko rosną drzewa figowe, oliwne, pomarańczowe i bananowe. Znajdują się tu groby miejscowych świętych, a otoczony murem basen jest miejscem pielgrzymek bezpłodnych kobiet, które obranymi ze skorupek gotowanymi jajkami karmią żyjące w mętnych wodach basenu węgorze. Kawałek dalej widać pozostałości meczetu. Między zachowanymi szczątkami murów minaretu, który w przeszłości był tradycyjną muzułmańską szkołą wyższą, widać jeszcze cele uczniów i nisze modlitewne.”
[url]http://www.trzejtowarzysze.pl/_files/tabor_18big.jpg[/url]
[url]http://photosmaghreb.canalblog.com/images/mini_p150_gra.jpg[/url]
[url]http://photosmaghreb.canalblog.com/images/RW004855.jpg[/url]
[url]http://obiezyswiat.org/index.php?action=show&photo=59613[/url]
[url]http://photosmaghreb.canalblog.com/images/5444.jpg[/url]
[url]http://www.globtroter.pl/zdjecia/61708,maroko,rabat,rabat,brama,bab,udaja.html[/url]
[url]http://photosmaghreb.canalblog.com/images/maroc1130.JPG[/url]
[url]http://photosmaghreb.canalblog.com/images/F20_603023409.jpg[/url]
b) SPANIE:
nie ma problemu z robiciem namiotu, ale warto mieć zgodę właściciela ziemi (a ci są bardzo przyjaźnie, więc zazwyczaj nietrudno ją uzyskać).
Jest również wiele oficjalnych kempingów, porozrzucanych po całym kraju, na których zwykle jest bieżąca woda, elektryczność, restauracja i sklep (burżujstwo w kratkę?). Z reguły za nocleg trzeba zapłacić około 10 Dr od osoby, drugie tyle za rozbicie namiotu, do tego dochodzi opłata za pojazd, gorący prysznic (około 5 Dr) i prąd (15 Dr).
Ceny w przewodniku wahają się od 30 do 90 dh za pokój w gites d’etape (kwatera prywatna).
Noc w schronisku młodzieżowym to koszt ok. 50 dh.
c) FOTY:
[url]http://photosmaghreb.canalblog.com/archives/maroc___rabat/index.html[/url]
[url]http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=5426[/url]
[url]http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://math.uni.lodz.pl/~fulmanp/podroze/maroko/duze/28.jpg&imgrefurl=http://math.uni.lodz.pl/~fulmanp/podroze/maroko/maroko.htm&usg=__3QL1KMgEcOfvJ0kSqJfGniWnPM=&h=1197&w=1719&sz=402&hl=pl&start=38&sig2=BqV1LcLXDHp_QMlOswEa2A&um=1&tbnid=XSaMLMer2_vMWM:&tbnh=104&tbnw=150&prev=/images%3Fq%3Dbrama%2Bniedzielna%2Brabat%26ndsp%3D21%26hl%3Dpl%26client%3Dopera%26rls%3Dpl%26sa%3DN%26start%3D21%26um%3D1&ei=Oy4DS8umLc6W_Qa6xvDhDQ[/url] (Rabat obejrzał dnia drugiego; był też w górach, zamieścił zdjęcia ze szczytu)
d) FILMIK:
[url]http://www.youtube.com/watch?v=O5XPuS_gSIc&feature=player_embedded#[/url]