Temat: Layout

Hej
Jednym z postulatów dyskusji nad stroną drużyny było stworzenie nowego layoutu.
Moją propozycję można obejrzeć tutaj: [url]http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/lay2.html[/url]
Uwaga: jeszcze nie działa w IE < 8

Uwaga2: Nie przywiązujcie uwagi do jakiejkolwiek treści, przede wszystkim układu linków w menu.

Jest to wstępny projekt wyglądu. W toku dalszych prac wyspecyfikowany zostanie wygląd każdego elementu, jaki pojawia się na stronie, a potem będzie spore przerabianie strony, by stara treść wyświetlała się w nowym wyglądzie. Przygotowana będzie też dokumentacja, by wraz z późniejszą pracą przy stronie bałagan nie tworzył się zbyt szybko.

Czas do opublikowania na stronie drużyny - kilka miesięcy. Jeżeli projekt layoutu zostanie zaakceptowany, to do czerwcowej sesji egzaminacyjnej powinien być wdrożony.

Proszę o uwagi, komentarze, marudzenie.
Pozdrawiam
Janek

2

Odp: Layout

Ogólnie fajne smile Ale uwag trochę mam.

Przede wszystkim, kolory są strasznie mocne i jaskrawe. Już stara strona trochę atakuje oczy, a ta robi to istotnie bardziej. Po prostu po krótkiej chwili patrzenia boli.
Szczególnie od płomieni w nagłówku i od otoków wokół tytułu.

Nagłówek moim zdaniem trzeba zmienić w takim kierunku, żeby te płomienie były mniej widoczne, a tekst i znaczek drużyny bardziej. Bo jak płomienie są takie intensywne, to po pierwsze patrzy się na nie, a nie na tekst nagłówka. A po drugie, narzuca się pytanie, czemu one wyrastają tak sobie z niczego, a w dodatku nadają stronie piekielny klimat (trochę jakby wrzący płynny metal), albo przynajmniej klimat płonącego stepu... Ale jako tło (w sensie mniej intensywne kolory) to pewnie ujdzie. Tekst nagłówka jest moim zdaniem za ciemny, źle się go czyta na tym ciemnym tle. I dół zlewa się z płomieniami. A może w ogóle te płomienie dać tylko po prawej, albo dać jedno ognisko, a nie taki duży ornament? W obecnej wersji strony tytuł jest dużo lepiej widoczny i ciekawszy.

Co do otoków, to też za bardzo ściągają uwagę. Na oko są dwa razy za szerokie. Nie szkodzi, że jak będą węższe, to nie będzie dobrze widać struktury. (W starej wersji tak bardzo nie raziły, bo tam było istotnie więcej czerwieni, więc nie przyciągąly wzroku tak bardzo.)

Menu jest ok, tylko moim zdaniem czcionka jest trochę za mała. Lepsza była taka, jak w działającej wersji. I chyba nieco ciemniejsza.

A to żółte tło chyba byłoby mniej męczące, gdyby je zamienić na takie, jak jest wewnątrz ramek w działającej wersji.

Ogólnie postuluję, żeby jak juz zmieniamy layout to pójść w kierunku mniej intensywnej i męczącej kolorystyki. Wbrew pozorom na starą stronę patrzy się dużo przyjemniej - tak jest dużo ciemnych kolorów, ale one nie są jaskrawe i kontrastują z tłem wewnątrz ramek, które jest bardziej beżowe niż żółte. To jest dobre połączenie. Obecna wersja strony zawiera za dużo żółtego i pomarańczowego i to wszystko strasznie się zlewa.

3

Odp: Layout

Fajnie, że na stronie drużyny pojawiło się logo drużyny. Tego zdecydowanie brakowało. Lubię takie półprzezroczyste obiekty generalnie, ale nie wiem, czy w tym wypadku logo z krwi i kości nie byłoby lepsze (teraz zdecydowanie bardziej oczy przykuwają płomienie).

Mam taki problem, że trochę o czym innym myślałem mówiąc, że przydałby się nowy styl strony. Miałem na myśli nowy, czyli niepolegający na ustawieniu tych samych płomieni, otoka, tła, kolorów w innej konfiguracji i innych proporcjach. Nowy, czyli... nowy. Nowy styl, a nie tylko nowy layout (słowo to jak dla mnie sugeruje tylko nowe ułożenie elementów).

Ten taki nie jest. Co więcej w porównaniu z poprzednim ma kilka imho wad. Pisała o tym Marysia i chyba się z tym zgadzam. A więc począwszy od małej czcionki w menu, po uwydatnienie płomieni (które od początku wydawały mi się kiepskim pomysłem).

Od siebie dodam jeszcze, że jak już robimy nazwę drużyny w postaci obrazka (co akurat uważam za dobry pomysł), to można się pokusić o jakiś ciekawszy, idący w stronę bardziej artystyczną. Ten jest imho nieco nudniejszy, mniej czytelny i zauważalny i imho gorzej ustawiony niż poprzedni.

Strona też ma tendencję do ,,przechylania się'' na lewy górny róg. Tam mniej więcej jest gęste dość menu, tam jest czerowno, ma się wrażenie, że w tamtym kierunku się wszystko zbiega. Jestem zwolennikiem łamania symetrii, ale zachowania równowagi i nie przewalania się na którąś ze stron.

W skrócie jestem za tym, żeby przy wymyślaniu nowego layoutu nie sugerować się elementami starego. Żeby wyglądał świeżo, przejrzyście i nowocześnie. Wiem, że to może subiektywne odczucie, co jest przejrzyste i nowoczesne, ale mój gust nie podpowiada mi użycia tych przymiotników w kwestii nowego layoutu...

Dodam jeszcze, że bardzo fajnie, że zaczęły się nad tym tematem prace. smile

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-03-24 14:55:13)

4

Odp: Layout

Moja opinia chyba pokrywa się w  większości z poprzednimi (nie wiem czy też nie preferowałabym czegoś po prostu nowego, oglądając ten layout mam wrażenie deja vu), ale to nie jest najważniejsze (to znaczy dotychczasowa strona była fajna i za bardzo podobieństwo mi nie przeszkadza) mam jeszcze jedną uwagę - ten layout jest niezgodny z wytycznymi zhp. Oprócz tego po prostu brakuje mi jakiegoś symbolu (w poprzednim projekcie był krzyż harcerski).

A - i jeszcze jedno - brakuje mi ramki na zdjęcia (no chyba, że jest to ta ramka pod menu, ale to nie jest najlepszy pomysł, bo nie zmieszczą się zdjęcia na tym co sie wyświetla po wpisaniu adresu i wejściu na stronę, ale trzeba zjechać....)

5

Odp: Layout

Ja o kolorystyce się wypowiadać nie będę, bo mnie razi tylko oczoczuwajny różowy.

Chciałem rzucić pomysł, czy jednak nie próbować zrobić coś w stylu węższej strony. Bo bardzo źle się czyta tekst rozwleczony na 80% szerokości ekranu widescreen. I wydaje mi się, że większość stron to jednak jest robiona tak, by jeden element nie był za szeroki.

W kwestii techniczej: MSIE przed 7.0 bym się bardzo nie przejmował, bo on ma np. bardzo skopanego JavaScripta i bardzo dużo stron z dużą ilością JavaScriptu albo w nim nie działa, albo jest bardzo hakowana by działała. To po prostu jest już bardzo przestarzała przeglądarka i tyle, choć niestety użytkowników jeszcze ma zauważalny procent. Także składać ofiar z ludzi by ona działała to bym jednak nie robił.

6

Odp: Layout

Dodam do wypowiedzi Malcina... wink

http://21wdhy.staszic.waw.pl/nieexplorer.jpg

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-03-26 07:36:19)

7

Odp: Layout

Tym niemniej w ten czy inny sposób naprawdę dużo osób jest po prostu zmuszonych używać IE<8, więc jednak wziełabym to pod uwagę.

8

Odp: Layout

Firefoxa można zainstalować nawet na pen-drive: [url]http://portableapps.com/apps/internet/firefox_portable[/url] big_smile

Ostatnio edytowany przez ajank (2009-03-25 12:06:20)

9

Odp: Layout

Kasiu: mówiłem o IE<7, a nie IE<8. Choć prawda, wciąż ich jest trochę.

Ostatnio edytowany przez malcin (2009-03-25 18:38:56)

10

Odp: Layout

Zebrałem to, co napisaliście tutaj: [url]http://sloneczko.staszic.waw.pl/wiki/Projekt_layoutu[/url] .

Do "zwykłych użytkowników": Nie przerażajcie się formą dokumentu.
Do zespołu tworzącego stronę drużyny: Przyzwyczajajcie się do tej formy, w szczególności stosowania symboli. smile To ułatwi odwoływanie się do dokumentacji i zapewnienie kompletności realizacji. Później to będzie na prawdę potrzebne.

Drugi dokument do obejrzenia dotyczy zasad tworzenia stron ZHP - opracowanie techniczne: [url]http://sloneczko.staszic.waw.pl/wiki/ZHP:_Minima_zawarto%C5%9Bci_stron_dru%C5%BCyny[/url] .

Ostatnio edytowany przez jankiel (2009-03-25 21:42:30)

11

Odp: Layout

To napiszę, że
1. Podoba mi się zmiana kolorów z lay2 do lay2.1.html.
2. W kwestii szerokości tekstu: OK, ale ja bym posunął się istotnie dalej. Tj środkową kolumnę strony - tą z tekstem, ogłoszeniami - wyraźnie przyciął do szerokości tekstu - nie tylko, że tekst się kończy wcześniej, ale ogólnie jakaś krawędź kolumny tam jest; i kończą się też te otoki tytułów. Można dzięki temu z lewej wygospodarować kolumnę na np. losowe zdjęcia (to chyba było fajne). Wcale nie jestem też przekonany, że strona musi wykorzystywać całą szerokość ekranu: ale jeśli nie wykorzystuje, to można ją wycentrować.

12

Odp: Layout

Imho też lay2.1.html robi znacznie lepsze wrażenie kolorystyczne. Nieco mniej też ,,się przechyla''. smile
Moje prywatne zdanie, że można pójść znacznie dalej z nowością pozostaje aktualne, ale warto by było się pewnie zorientować, jaka dokładniej jest w tej kwestii opinia szerokiej publiczności.

W tym momencie poza tendencją do dalszych zmian, najbardziej zależałoby mi na ciekawszym napisie.

M.

PS. Fajne jest to rozpatrywanie uwag, które Janku zrobiłeś. smile
Dzięki temu jako uwagodawca czuję się dobrze, że coś z moimi uwagami się dzieje, nawet niezależnie od tego, które z nich będą ostatecznie ,,wdrożone''.

13

Odp: Layout

W mimejscu, gdzie to oglądam co prawda nie działa do końca (staty IE), ale obecna propozycja kolorystyczna (bo tylko o tym mogę się wypowiedzieć skoro pozostała część nie działa) mi się nie podoba - tło w kolorze hmm... trudno powiedzieć jakim - kawy mlecznej ze stołówek? mi się nie podoba, całość jest taka smutna... aż przygnębiająca... Zdecydowanie bardziej mi się podoba obecna kolorystyka - jest żywsza, ale nie krzyczy. A płomienie mi się nadal podobają (ja nie czuję zmęczenia obecnym layoutem), nadają wyrazu stronie - bez nich jest pusta i monotonna.

14

Odp: Layout

Moim zdaniem lay2.1 ma dużo lepszą kolorystykę niż lay2. Teraz dobrze się na to patrzy.

Parę uwag:
- kolor tła jest ok, ale może jest w nim troszkę za dużo czerwieni, albo za mało zieleni, albo coś takiego; tzn. mógłby pójść trochę w stronę koloru piasku, a pozbyć się różowego odcienia - ale to drobiazg, możecie się nie przejmować wink
(a może to kwestia mojego ekranu laptopowego)
- nadal zrobiłabym otoki 2 razy cieńsze
- nagłówek jest za mało wyraźny, myślę, że przydałby się jakiś element grafczny po jego prawej stronie, w zdecydowanych kolorach; może być nawet z motywem ognia, tylko może coś innego, niż te płomienie, które były... (wtedy będzie trochę bardziej żywa i przestanie się przechylać)
- Marcin dobrze mówi, żeby przyciąć główną część wraz z tekstem; popieram zastanowienie się nad wykorzystaniem prawego marginesu

Ostatnio edytowany przez Marysia (2009-03-26 15:51:18)

15

Odp: Layout

A co do "nowości", nie ma sensu wysilać się na całkiem nowy layout strony, jeśli nikt nie ma na niego pomysłu. Ostatnia propozycja Janka jest moim zdaniem fajna i całość idzie chyba w dobrym kierunku, więc nie wydaje mi się, żeby konieczne były radykalne zmiany.

Ale może ktoś lubi bawić się grafiką i chciałby coś zaprojektować w nowym stylu? Jeśli tak, to nie widzę przeszkód. Może jakiś konkurs chcecie ogłosić, Kadro? smile

Ostatnio edytowany przez Marysia (2009-03-26 15:56:32)

16

Odp: Layout

Dzięki za wszystkie komentarze do projektu. Na razie zamknąłem wersję 2.1, a nad następną (2.2) popracowałem trochę w GIMPie.

Chciałbym na tym etapie przekazać Wam pracę nad projektem. Kto mniej-więcej umie korzystać z GIMP-a, niech pobawi się z moim szkicem i spróbuje stworzyć swoją propozycję strony.

Szkic wersji 2.2 można pobrać z [url]http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/lay2.2.xcf[/url] [3,3MB]
Ponieważ zastosowałem czcionki, których może nie być wszędzie, dołączam kontrolnie wersję [url=http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/lay2.2.png]png[/url], [760KB] Porównajcie, czy się zgadza, co widać na obu obrazkach (czcionki). Jeśli będą problemy, piszcie.

Wszelkie prace, skończone lub rozgrzebane, przesyłajcie na jinowolski[a']gmail.com.

Kilka ustaleń:
I. Nazwa pliku
- nazwa powinna być w formacie "lay2.2-nick-mój_id_wersji.xcf", czyli np. "lay2.2-zenon-5.xcf" albo "lay2.2-zuzia-sloneczny.xcf"
- plik można przesłać nieskompresowany (xcf), lub skompresowany przy użyciu zipa, gzipa, gzipa+tara. Innych sposobów kompresji unikać.
II. Nazwenictwo warstw; warstwy
- Nazwy zaczynające się od znaku podkreślenia '_' powinny być w końcowej wersji włączone. Pozostałe zgaszone. Na etapie projektowania, gdy uzna się, że jakaś warstwa jest już ok i zostaje tak jak jest, dodaje się do jej nazwy wspomniany znaczek podkreślenia.
- Liczba za nazwą warstwy oznacza jej wysokość, np. "dwajeden100" to logo 21. o wysokości 100 pikseli.
- Należy zwrócić uwagę na przezroczystość warstw.
- Rozmiar warstwy powinien ograniczać się do tego, co w warstwie jest faktycznie. Unikamy np. warstw o rozmiarze 1000x1000, na której jest obrazek 50x50.

Uwaga organizacyjna:
- Jeśli ktoś chce spróbować, niech napisze do mnie, na kiedy by coś przygotował.
- Jeśli ktoś ma pomysły, a w ogóle nie zna GIMPa, niech napisze swoje propozycje po prostu na forum.

Ja na razie przerywam pracę nad layoutem, do czasu aż ktoś przyśle swoją propozycję.

PS. dekret Janka: Janek decyduje o tym, kiedy i jak zmienia się numer wersji projektu layoutu :-p

Ostatnio edytowany przez jankiel (2009-04-01 22:53:13)

17

Odp: Layout

Ja chciałem powiedzieć, że mi się bardzo podoba nagłówek w 2.2, dużo bardziej niż w 2.1 czy obecnie.

18

Odp: Layout

Jeszcze pojawiła się równolegle propozycja Eli: [url]http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/projekty/layout-ela.png[/url]
Daję pod ostrzał.

Ela napisał/a:

Hej!
Zgodnie z tym, co było mówione zaprojektowałam layout strony. Uwagi:
1. To jest moja radosna twórczość. Jak wiele rzeczy, które wychodzą spod mojej ręki tak i on moze się wydawać dziwny.
2. Zanim go zrobiłam nie widziałam Twojego ostatniego projektu (tego z krową) ani nie czytałam uwag do niego na forum (szczerze mówiąc nadal tego nie zrobiłam)
3. Wszystkie elementy podlegają negocjacji, ale niektórych będę bronić bardziej zaciekle niż innych.
4. Możesz go wrzucić na forum jako propozycję, jeśli uważasz, ze jest tego wart. Jeśli uważasz, że nie jest, napisz, dlaczego, a ja poprawię.
5. Zdaję sobie sprawę, że to logo z boku jest kiepawe, ale chwilowo tylko takie mam, a chciałam juz coś wypluć.

No. Generalnie bardzo mi zależy na komentarzach/konstruktywnej krytyce z Twojej strony. Starałam się.

Pozdrawiam, Ela

Dzięki Elu!

Pozdrawiam
Janek

19

Odp: Layout

Nagłówek 2.2 jest bardzo fajny smile Szczególnie lewa część z wędrującą drużyną. Nad prawą jeszcze warto się zastanowić, bo zdjęcia ze szczegółami lub pojedynczymi osobami nie są fajne w tak małym formacie - trzeba się za bardzo przyglądać, żeby coś zobaczyć, a tekst trochę w tym przeszkadza. Pewnie wystarczy zmienić zdjęcia, które tam są, na jakiś krajobraz/roślinki/budowlę. Albo może dać tam w tle znaczek druzyny - w kolorze trochę jaśniejszym, niż kolor tła. Ale tak naprawdę tak też jest nieźle.

Kolor tła jest idealny moim zdaniem.

Co do propozycji Eli, kompozycyjnie jest całkiem fajna, chociaż moim zdaniem jest trochę za dużo różnych ramek - to zmniejsza zużycie przestrzeni. I będę gwałtownie protestować przeciwko pomarańczowemu na zielonym.

20

Odp: Layout

Dzięki za komentarz

Prawa strona nagłówka specjalnie nie jest dopracowana i należy się zająć jej modyfikacją. Jest w tym celu [url=http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/lay2.2.xcf]plik do edycji w GIMPie[/url], w którym są już wstępnie przygotowane elementy, jakie można wykorzystać. Nie jest to w żadnym wypadku jakaś propozycja - raczej inspiracja do pracy dla tych, którzy nie mają pomysłu na własny projekt-od-zera.

Jeżeli znajdziesz chwilę, Marysiu,  spróbuj "poukładać" swoje pomysły w GIMPie.
A w ogóle, zachęcam wszystkich do popracowania nad nowym wyglądem strony.

21

Odp: Layout

Spróbuję w najbliższym czasie i coś pokażę - pewnie pod koniec tygodnia.

22

Odp: Layout

Kolejna mała odsłona.
lay2.4 [ [url=http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/lay2.4.xcf]xcf[/url] ] [ [url=http://sloneczko.staszic.waw.pl/~jankiel/21layout/lay2.4.png]png[/url] ]

Strona będzie w tym układzie wyświetlać się w przeglądarce "od krawędzi do krawędzi". Na tekst zostanie natomiast nałożone ograniczenie, by zajmował limitowaną szerokość i dało się go czytać.

Proszę o komentarze.
Jeżeli nie masz komentarzy, napisz tylko, czy dalsza realizacja tego layoutu jest ok.

Nie wiem, jakie kolory wychodzą na różnych monitorach. Napiszcie więc też, jakie wrażenie kolorystyczne robi strona na Waszych monitorach.

Ostatnio edytowany przez jankiel (2009-05-07 14:51:41)

23

Odp: Layout

Wrażenia po obejrzeniu u mnie na monitorze:

Bardzo dobrze dobrane kolory i ogólnie strona wydaje się ładna i stonowana, a nie rozpraszająca.
A co do layoutu to też mi się podoba, ale strefa pod lewym menu wydaje mi się taka pusta, może dało by się ją jakoś zapełnić : )

24

Odp: Layout

Bardzo fajne zdjęcie, może banner mógłby być większy? - tzn szerszy?

Troszkę smutny ten prawy górny róg, może mniej czarnego albo zrobić jakiś nie czarny?

Trochę dziwnie mi się czcionka wyświetla chyba - w sensie kawałki liter sięgubią?

25

Odp: Layout

czy tam na górze będą losowe fotki, bo zabrakło mi tej części na tej stronie głównej

Ogólnie kolory fajne i wszystko dobrze wygląda smile