Temat: Aresztowanie Rudego, flash mob

Wczoraj dostałam na maila taką wiadomość, przekazuję dalej:


Instruktorzy i Wędrownicy!

23 marca 1943 roku nad ranem
Gestapo zabrało Rudego i jego ojca
z ich domu przy al. Niepodległości 159.

Tam, o świcie, rozpoczyna się Arsenał.

Bądźmy przed bramą, przy tablicy pamiątkowej, w czasie wyprowadzenia
Rudego! W tej szarej godzinie, tuż przed wschodem słońca, pomyślmy o tym
co spotkało Janka, jego rodzinę i przyjaciół sześćdziesiąt cztery lata
temu. O ciemnej, okupacyjnej, ale spokojnej nocy, przerwanej brutalnie
aresztowaniem. O koszmarze przesłuchań. O rozpaczy przyjaciół. O
braterstwie. I o nas, następnym pokoleniu w sztafecie.

Spotykamy się w absolutnej ciszy punkt 5:00 (rano!!!), w piątek 23 marca
przy al. Niepodległości 159, w mundurach. Każdy z nas ma kamień i
kwiatek - biały lub czerwony. Na komendę: baczność!
śpiewamy hymn Związku Harcerstwa Polskiego. Potem kamienie układamy w
stos, kwiaty kładziemy na chodniku, wokół tablicy. Stajemy w kręgu,
śpiewamy bratnie słowo i po iskierce rozchodzimy się w milczeniu.

Roześlijcie proszę tego maila do wszystkich wędrowników i instruktorów,
których znacie. Spotkajmy się całą szaroszeregową rodziną!

W imieniu Sztabu Święta Hufca w rozmiarze XL
[url=http://www.xl.mokotow.zhp.pl]www.xl.mokotow.zhp.pl[/url]

phm. Agnieszka Starska HR
Hufiec Warszawa Mokotów
im. Szarych Szeregów

"To nie jest mi tak dalekie,
(...) od czasu do czasu zaglądam tam"
Dubska - Raj

2

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

w imieniu "innych organizacji" bardzo dziękuję za zaproszenie

"śpiewamy hymn Związku Harcerstwa Polskiego"

a już prawie chciałem przyjść hmm

Homofobia - to się leczy

3

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

To jest taka megalomania związkowa, niestety... Nazwa „hymn harcerski”  jest dużo właściwsza, bo ta pieśń (Wszystko co nasze...) powstała przed Związkiem Harcerstwa Polskiego, i jest także hymnem ZHR i SH.

(Pieśń powstała w 1911-12, zaś ZHP w 1918 z połączenia wcześniej działających organizacji.)

4

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

Właśnie też się zastanawiałam o co Ci, Cinek, chodzi. Przecież, pomijając wszystko inne, jesteś członkiem ZHP.

5

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

tak, jestem i bardzo się z tego cieszę, ale jednak to stwierdzenie że to hymn ZHP jest dla mnie skrajnym przypadkiem bufonady

Ja przede wszystkim czuję się członkiem ruchu harcerskiego w Polsce i nie znoszę fawopryzowania jednych organizacji kosztem innych. Zadna organizacja nie jest lepsza od innej, jest tylko inna.

Dlatego pomimo bycia członkiem ZHP w ramach protestu przeciwko temu (może przypadkowo lub bez złych intencji) zdaniu nie pojawię się tam, choćbym bardzo chciał

Homofobia - to się leczy

6

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

cinek - mówiłam Ci kiedyś, że Cię nie rozumiem? Nie? No to Ci właśnie piszę. Zakrawa mi to z lekka na szukanie dziury w całym. Niech będzie nawet i że Hymn ZHP. Ja też znam to pod takim tytułem. Robili to, a właściwie rzucili pomysł ludzie z Hufca ZHP, więc o co chodzi? Nie, nie chodzi mi o jakiekolwiek preferencje. Zważ, że Ci ludzie mają teraz na głowie organizację Rajdu Arsenał i podejrzewam większe problemy niż to, czy w info o flash mobie napisali Hymn ZHP czy harcerski.
Tyle ode mnie.

"To nie jest mi tak dalekie,
(...) od czasu do czasu zaglądam tam"
Dubska - Raj

7

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

Ja tez nie rozumiem. To jest Hymn ZHP. To nie oznacza, ze jest on wlasnoscia ZHP, czy ze powstal po ZHP, czy ze zostal wymyslony na potrzeby ZHP, ani tez ze nie jest hymnem czego innego. Oznacza to, ze jest to piosenka, ktora ZHP przyjelo jako swoj hymn. Zwracam uwage, ze Mazurek Dabrowskiego funkcjonowal przez dluzszy czas jako piesn, a dopiero potem zostal Hymnem Polski (to a propos argumentu, ze Hymn ZHP powstal przed zalozeniem ZHP).

Rozumiem, ze Cinkowi byloby lepiej, gdyby bylo napisane "spiewamy piosenke 'Wszystko, co nasze...'", tudziez "Hymn harcerski" (acz ja akurat pod tym tytulem tej piosenki nie znalem nigdy). Byc moze faktycznie byloby bardziej zgrabnie tak napisac, szczegolnie, jesli zaproszenie jest adresowane miedzy innymi do czlonkow ZHR, SH i innych organizacji harcerskich. Ale jednak wiekszosc adresatow - nie czarujmy sie - jest w ZHP, i wiekszosc adresatow zna te piosenke jako "Hymn ZHP" wlasnie, a nie cos innego. Zwiekszajac poprawnosc polityczna tracimy na czytelnosci.

Ja bym pewnie tez napisal "Hymn ZHP". Zgodzilbym sie, ze byc moze lepiej byloby sie gimnastykowac i napisac "Wszystko, co nasze...", acz nie wpadloby mi to raczej do glowy. Jestem bufonem i megalomanem zwiazkowym? Szkoda.

Ostatnio edytowany przez Onufry (2007-03-23 19:43:35)

8

Odp: Aresztowanie Rudego, flash mob

cinek napisał/a:

tak, jestem i bardzo się z tego cieszę, ale jednak to stwierdzenie że to hymn ZHP jest dla mnie skrajnym przypadkiem bufonady

Jeszcze raz chce podkreslic. To jest Hymn ZHP. Istnieje, pomimo obrzydzenia wielu osob (w tym Alka i Cinka) taka organizacja, jak ZHP, i ona ma hymn. I hymnem tym jest piesn "Wszystko, co nasze...". Ta piesn zostala przy odlaczaniu sie od ZHP przejeta jako hymn rowniez przez ZHR (o ile wiem) i SH (tak rozumiem to, co pisze Cinek), i jest w zwiazku z tym rowniez Hymnem ZHR i Hymnem SH. Sprzecznosci na razie brak.

cinek napisał/a:

Ja przede wszystkim czuję się członkiem ruchu harcerskiego w Polsce i nie znoszę fawopryzowania jednych organizacji kosztem innych. Zadna organizacja nie jest lepsza od innej, jest tylko inna.

Po pierwsze, mam wrazenie, ze na sredniej SH jest "lepsza" (tzn. reprezentujaca wyzszy poziom wychowawczy) organizacja niz ZHP. Mozemy o tym gdzie indziej porozmawiac.

Po drugie, na imprezach harcerskich odbywaja sie pewne obrzedowe zdarzenia. Mam wrazenie, ze ogolnie przyjete jest, ze odbywaja sie one wedlug obrzedowosci gospodarza imprezy. Dotyczy to tak relacji miedzy organizacjami, jak hufcami, jak druzynami - gdy mam ludzi spoza swojej druzyny na rajdzie, to oczekuje, ze beda na ognisku i na apelu zachowywali sie tak, jak u nas sie zachowuje, a nie np. twardo spiewali swoja wersje "Bratniego slowa", i tak samo ja robie bedac u kogos. I nie odnosze wrazenia, ze jest to "faworyzowanie" kogos kosztem kogos, tylko normalny zdrowy rozsadek. Dlatego tam spiewany bedzie Hymn ZHP, niezaleznie od tego, co jest hymnem ZHR-u czy SH (bo przyznam, ze nie umialbym sam powiedziec, czy jest to samo, i nie czuje, zebym musial umiec).

cinek napisał/a:

Dlatego pomimo bycia członkiem ZHP w ramach protestu przeciwko temu (może przypadkowo lub bez złych intencji) zdaniu nie pojawię się tam, choćbym bardzo chciał

Jakbys chcial, to bys sie pojawil. Jesli kwestia demonstracji przeciwko nazywaniu uzywaniu nazwy "Hymn ZHP" (w odniesieniu do, nadmienmy, Hymnu ZHP) jest dla Ciebie wazniejsza niz przyjscie tam, to znaczy, ze nie chcesz. Nie jest tak, ze nie jestes zaproszony.