1

Temat: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Witam.

Chcę, byśmy tu zebrali zapotrzebowanie i pomysły, co z przepisów trzeba sprawdzić. Również tu proponuję zamieszczać nasze raporty z weryfikacji przepisów.

Moje wstępne wyobrażenia o tym:

Rozdział A, wizopochodne.
1. Fakt, że naprawdę trzeba mieć przy sobie stale paszport. Zweryfikowane w praktyce.
2. Paszport ważny pół roku po końcu wizy.
3. Czy są problemy z nieletnimi, że będą z nami?
4. Podpytać, czy nie mają obiekcji np. na granicy że grupa jest duża (trochę przesadzam)...

Rozdział B, podróż.
1. Czy w pociągu nie ma jakiś ciekawych przepisów. To częściowo sprawa grupy transport, nie mam pomysłu o szczegółowe pytania.
2. Czy można stopem (np. w kaliforni stop jest zabroniony przez prawo).
3. Czy są jakieś przepisy, że trzeba się zgłaszać w nowym miejscu na milicję.

Rozdział C, góry.
1. Czy mamy jakiś park narodowy gdzieś? Chyba nie?
2. Czy są jakiekolwiek obostrzenia co do biwakowania w głuszy?
3. To samo, ale co do ognia?
4. Ktoś coś mówił o książeczce turysty. Zweryfikować.
5. Czy trzeba komuś zgłaszać wyjście w góry? Słyszałem, że trzeba z E(czas powrotu)
6. Czy są jakies procedury zawiadamiania pomocy w górach.

Rozdział D, moskwa i petersburg
1. Jak działa komunikacja miejska? Bilety na bagaż?

Rozdział E, inne
1. Adresy i telefony polskich konsulatów na wszelki wypadek.

2

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Osobom, które będą zgłębiały przepisy obowiązujące w Federacji Rosyjskiej, może się przydać ponad trzystustronicowy przewodnik dla przedsiębiorców. smile

Wydało go polskie biuro Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego. Zawiera dużo informacji o podatkach, przepisach celnych, ustroju i strukturze gospodarki.

[url]http://www.unido.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=118[/url]

3

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Być może gdzieś to już jest napisane, ale że jestem leń, to szukać mi się nie chce.
Ale:
na pewnej magicznej karteczce z kosztem obozu było napisane wiza - 100zł.
No i jak powiedziałem to mojej siostrze, była bardzo zdziwniona: bo jak jej znajomi chcieli dostać wizę do Rosji, to kosztowało och to 4 razy więcej...

Dlatego prosiła mnie, żebym się dowiedział dlaczego tak tanio to się u nas dzieje:D.

Z góry dzięki za odpowiedź. W mym i siostry imieniu;).

4

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

z tego co ja wiem, to wiza kosztuje 150 czy 160zł , chyba że ktoś nie jest zameldowany w woj mazowieckim, wtedy 180zł jeśli my załatwiamy w Warszawie, chyba że ta osoba chce sobie załatwić sama tam gdzie jest zameldowana

5

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Ja w celu oszacowania kosztu wizy zadzwoniłem do trzech losowo wybranych firm, mówiąc że potrzebuję wiz do Rosji dla grupy 20 osób. Najtańszą z nich była firma Stud-Tour, właśnie 100 zł od osoby.

A tak poważnie: znajomi siostry grubo przepłacili... Sama wiza kosztuje [url=http://www.poland.mid.ru/cons4_04.html]dokładnie 45 zł[/url], ale do jej wydania potrzebny jest voucher (o którym była mowa w jakimś innym wątku). Marcin wie, ile UW zapłacił za pośrednictwo w uzyskaniu jego wizy, można porównać...

A żeby było jasne: te kwoty 150 zł, czy 400 zł to są opłaty za pośrednictwo w uzyskaniu wizy. Płaci się je firmom, które wystawiają nam vouchery i zanoszą je za nas wraz z paszportami i innymi niezbędnymi dokumentami do ambasady.

Ostatnio edytowany przez ajank (2007-04-10 18:43:23)

6

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Raport o wizach
------------------

Rozmawiałem właśnie z StudTourem, to jest moim zdaniem to biuro co chcemy załatwiać. Pan był kompetentny, sensowny i wyjaśnił mi wszystko.

1. Jako, że nie mieszkamy w żadnym hotelu, voucher jest potrzebny tylko im i jest wszystko jedno jakie okręgi są na nim napisane, bo nas to nie dotyka. A raczej, nie jest tragedią jak się trochę pomylimy. Nie musimy się tym przejmować smile
2. Będziemy musieli się zameldować na posterunku milicji, pewnie w Workucie, pan powiedział że pewnie będizemy w stanie tak to zrobić w Workucie, żeby już nie musieć nigdzie indziej, tj na cały wyjazd.
3. Dla grupy 20 osób pan proponuje 110zł all included, jeśli się zdecydujemy "w miarę szybko", nie udało mi się tego sprecyzować. Chodzi o to, że załatwianie w wakacje jest pewnie droższe. Jakoś niedobrze, nie podrążyłem tego.
4. Jest jeden problem. Pan powiedział, że mogą być kłopoty powyżej 25 dni z voucherem. Tj że 30 dni to taka data formalna, a w konsulacie robią problemy powyżej 25 dni i wygląda, że to po prostu staje się trudne. Nie wiem jak wygląda teraz plan obozu, ile wynosi, ale zapas się trochę skraca...

Także pytanie:
- jak nas boli i jak trzeba walczyć o dzień-dwa więcej w porównaniu do tych 25 dni?
- kiedy jesteśmy w stanie wizować? może jesteśmy w stanie już w maju? to jest prawda, że im wcześniej tym lepiej

7

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Zadzwoniłem jeszcze raz.
1. Przez maj podrożeje może 5, może 10zł, więc nie ma się co przejmować. Trzeba załatwić gdzieś na przełomie maja i czerwca.
2. Wiza nie będzie dłuższa niż 25 dni. Pan powiedział, że się nie da. Kropka. Przepraszam, że teraz, byłem przekonany o 30 dniowej. Bez sensu. Mogę spróbować pogadać z innym biurem, ale Pan był zorientowany i mówił, że po prostu nie dają w konsulacie (wiza jest nominalnie 30 dni, ale i tak na niej laduja daty z vouchera, czyli de facto 25 dniowa)

8

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Nie planujemy być w Workucie, o ile się orientuję.

Mam wrażenie, że najkrótszy możliwy plan obozu, bez jakiejś rewolucji, to 24 dni. Każda  i imho prawdopodobna obsuwa wywala nas. Więc albo uda nam się dostać dłuższe niż 25 dni wizy, albo musimy zmienić drastycznie plan obozu.

9

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Moim zdaniem ten Pan mówił do mnie "nie da się załatwić dłuższej niż 25 dni", gnębiłem ten temat i powiedział, że to niemożliwe. Pogrzebię trochę.

10

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Jaka data sie liczy w tej wizie? Wjazd do Białorusi, czy wjazd do Rosji (obstawiałbym niestety to pierwsze, bo na granicy Białoruś - Rosja nie ma kontroli). Bo to chyba czyni nam jednodniową różnicę...

M.

11

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Wjazd do uni białorusko-rosyjskiej, niestety. Petersburg nam nie pomaga, tam też jest tak że wyjeżdżamy dnia N i N+1 opuszczamy strefę wizową. Usiłuję właśnie zadzwonić do innego biura, by potwierdzić te wizy, ale na razie moim sukcesem jest pokłócenie się z Panią, która mnie przekonywała że bez wykupienia hotelu się nie da.

12

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Nie potrafię znaleźć innego biura które dałoby voucher taki bez hoteli. Alku, gdzie ty jeszcze dzwoniłeś?

13

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Napiszę explicite: problem StudToura jest taki, że nie dadzą nam vouchera na więcej niż 25 dni, a daty z vouchera lądują na wizie. Może jakaś inna firma ma gdzieś lepsze układy. Alku, gdzieś jeszcze się porozumiewałeś w sprawie vouchera takiego pod namiot?

14

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Ja się kontaktowałem jeszcze z firmami: Wspólnota 2000 oraz Aina. Mam jeszcze na kartce zanotowane JD Mercury oraz Rusopol.

Wspólnota 2000 chciała za voucher 100 zł, za kompleksową obsługę 185 zł, zaś Aina odpowiednio 48 zł i 140 zł.

Chciałbym także się zgodzić z Marcinem w kwestii, że to nie musi być (jeszcze) fundamentalny problem. Na razie stwierdziliśmy tylko, że firma Stud-Tour nie załatwia voucherów na więcej niż 25 dni, i chyba nie ma podstaw do uogólniania tego faktu.

Ostatnio edytowany przez ajank (2007-04-14 13:19:48)

15

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Ok. W poniedzialek sprobujemy sie dowiedziec z tamtych biur.

16

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Coś mi się tu nie podoba...

To jeśli ja uczciwie kupię trzy noclegi w hotelu w Workucie i dostanę na nie voucher, to na podstawie tego vouchera dostanę wizę ważną tylko cztery dni? Przez ten czas nawet nie zdążę tam dojechać i wrócić...

Może warto zadzwonić do ambasady i się zapytać, jak jest uwzględniany czas dojazdu. Może np. jak się pokaże bilety, to można dostać wizę na odpowiednio dłużej?

17

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Nie, Alku. Jak myśmy wykupywali noclegi w Petrozavodsku i S.Petersburgu, to dostaliśmy voucher tak, jak powiedzieliśmy że jedziemy w tą i spowrotem. Voucher ma napisane dokładnie tak, jak dostaniesz na wizie. Voucher dostajesz nie na kupione noclegi, a f(kupione_noclegi) - biuro zazwyczaj, obok vouchera, załącza jeszcze jakieś papierki jakie noclegi kupiłeś.

Także kupując nocleg w X dostaniesz voucher z jakąś heurezą(czas_dojazdu)

Ostatnio edytowany przez malcin (2007-04-14 23:19:31)

18

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Alek zadzwonił do kilku biur (dzięki, Alku!) i sprawa wygląda tak:
- są biura które mówią że da się załatwić 30 dni równo; wygląda to na specjalizację StudToura.
- będzie to kosztować jakieś 120-150-180zł
- czekamy jeszcze na odpowiedź z jednego biura
- ze względu na dużą wariancję (naczytałem się forów i wogóle to jest wszystko bardzo fluktujące) w załatwianiu wiz, chciałem zaproponować, by załatwiać je już w drugiej połowie maja - by mieć czerwiec na ew. zmiany. im wcześniej tym taniej i pewniej; w wakacje są tłoki i konsulaty robią różne rzeczy. Np. konsul w Poznaniu uznał, że nie będzie dawał dłużej niż 14 dni (wg forum) turystycznej, bo ludziom więcej nie potrzeba.

Poza tym, z mojej lektury forów (bo jest to lepsze źródło od przepisów wink ):
1. Przejazd przez Białoruś. Wjeżdżając do Białorusi TRZEBA mieć bilety aż do wyjazdu z białorusi. Można się przesiadać, ale wjeżdżając trzeba mieć komplet biletów.
2. Z meldowaniem się jest losówka. Może nam się uda jakoś gdzieś na posterunku zameldować że idziemy w góry. Ode mnie teraz wracając z Petrozavodska nie wymagali - ponoć od 2007 już nie trzeba. Ale będziemy się starali meldować. Czasem na granicy wymagają. Ew. ponoć w Moskwie meldują na miesiąc "biura meldunkowe" za 500rubli wink
3. Wygląda na to, żadna niespodzianka, że wszystko działa na łapówki. Tj jadąć, nawet +- ok względem przepisów, ktoś się przyczepia że cośtam i trzeba mu dać 10USD, albo jakąś taką kwotę. Ludzie radzą "mieć kilka 5-10 usd banknotów pod ręką". No cóż... wink

19

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

w warnie też nas chciało biuro zameldowaza jakąś absurdalnie wysoką kwotę. A na policji powiedzieli żebyśmy sobie dali spokój z meldunkiem. moim zdaniem w biurach nawet nie próbujemy

20

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Mhm. Jeszcze będziemy czytać, ale przychylam się do zdania, że
- zbieramy bilety
- próbujemy się meldować na komisariacie/komisariatach w górach
- nie korzystamy z biur.
Zwlaszcza, że jak byłem teraz w Petrozavodsku, to mówili nam, że od 2007 nie musimy pokazywać tego na granicy, przepisy zelżały.

Martwią mnie teraz dwie rzeczy
1. Wszystkie te rzeczy to trochę losówka. Będzie pewniej, lepiej i wogóle im szybciej tym lepiej zrobić wizy. Kasiu, Michale - jak myślicie, kiedy możemy zamknąć listę i zebrać pieniądze i zrobić wizy? Czy może się da to zrobić już w drugiej połowie maja? Wtedy mielibyśmy spokojny czas na plany awaryjne, a nigdy nie dam(y) 100% pewności że wizy się ok udadzą - taka już specyfika wiz w ogólności smile [konsul w poznaniu co nie daje >14 dni to niezły przykład wink]
2. To, że musimy jadąc na białoruś mieć bilety do Rosji. Ale to temat do grupy przejazd i tam to poruszam.

PS. Krzysiu Cz., pytanie o mięso itd. przetwarza Hubert smile

21

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Kwatermistrz mówi, że zbieramy wszystkie papierki. Poza tym, jako że wizy kosztują i będziemy zbierać na nie kasę, to należałoby ogłosić ten fakt co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Sądzę, że dałoby się wizować paszporty do końca maja. smile

22

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Dokonałem dziś pierwszego starcia z wizami -- byłem w firmie Wspólnota 2000 z paszportem Marcina, jego wnioskiem wizowym i zdjęciem.

Na wstępie muszę podkreślić, że firma Wspólnota 2000 ma wspaniałą lokalizację. Gdy stoi się przed ambasadą Federacji Rosyjskiej, to widać tylko jeden szyld "Wizy do Rosji", jest on dokładnie naprzeciwko ambasady i mieści się tam właśnie ta firma. W odległości 150 m jest jeszcze jedna firma zajmująca się wizami do Rosji, ale zasłaniają ją rosnące przy ulicy drzewa (zauważyłem ją dopiero wracając autobusem). wink

Pani, która mnie obsługiwała, była bardzo miła. Wzbudził w niej wątpliwości termin wyjazdu, ale na szczęście nie chodziło jej o czas ważności wizy (30 dni), tylko o to, że to dopiero za parę miesięcy. Pani sugerowała, że mogą nam się plany nieco zmienić i to za wcześnie na wyrabianie wiz. Wyprowadziłem ją z błędu. wink

Poza tym nie podobała jej się trasa podróży, którą pracowicie wpisałem w za małą rubrykę: Sofia - Moskwa - Salechard - Jekaterynburg - Sankt Petersburg - Warszawa. Pani poprosiła o wybór jednego miasta, na które zostanie wystawiony voucher. Wybrałem Jekaterynburg, po czym ku mojemu zdumieniu Pani wykorektorowała resztę trasy. big_smile

To na szczęście kończyło wszelkie wątpliwości. Termin odbioru paszportu został ustalony na czwartek 17 maja.

23

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Dzisiejszy odbiór paszportu Marcina zakończył się pełnym sukcesem. smile Potwierdziła się więc hipoteza o istnieniu i uzyskiwalności trzydziestodniowych wiz. Marcina do uprawiania turystyki w Federacji Rosyjskiej zaprasza firma "Globalinteks". wink

24

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Moj paszport cieszy sie razem z Toba smile Alek jest wielki i wspanialy smile

25

Odp: Grupa wizy i przepisy: Przepisy, forum otwarte

Jest źle.

Byłem dzisiaj z 18 paszportami we Wspólnocie 2000. Rozmawiałem z kierowniczką tej firmy, co miało swoją wadę taką, że długo czekałem na rozmowę, ale zaletę taką, że wszystko wiedziała. smile

Wnioski paszportowe były w porządku, poza wnioskiem jednego ciecia, który go wypełnił ręcznie.

Ze smutnych wiadomości, od 1 czerwca 2007 r. zmieniły się przepisy dotyczące uzyskiwania wiz do Federacji Rosyjskiej. Najbardziej nas dotykającą zmianą jest to, że opłata konsularna za rozpatrzenie wniosku wizowego wzrosła z ok. 49 zł do ok. 139 zł, czyli o ok. 90 zł. sad

Pani była bardzo miła; gdy się okazało, że jej syn skończył Staszica, to dostaliśmy zniżkę od wcześniej uzgodnionej opłaty za pośrednictwo. smile Niemniej jednak, wiza będzie każdego kosztować ok. 208 zł zamiast ok. 130 zł, co oznacza wzrost kosztów obozu o 80 zł.

Ponadto uległ wydłużeniu czas oczekiwania na wydanie wizy – z 5 dni roboczych do 10 dni kalendarzowych. Istnieje spora szansa na to, że paszporty będą do odbioru najpóźniej 21 czerwca, ale nie można na to całkiem liczyć.

Na koniec dodam, że wraz z 31 maja kończą się ułatwienia wizowe podróży do Obwodu Kaliningradzkiego. Należy mieć wizę taką jak do całej Rosji. Wspólnota 2000 oferuje pośrednictwo w uzyskaniu wizy dla Rosji dla pojedynczej osoby za 309 zł.