1

Temat: Podział na grupy przygotowujące obóz

Przejazdy (Michał P.):
Malcin
Paweł D
Michał K
Krzyś Cz
Alek

Zwiedzanie (Michał K):
Piotrek
Krzyś W
Alek

Kuchenki itp (Paweł D):
Arek
Ela
Dziabąg

Finanse (Alek):
Piotrek

Obsługa uczestników (Kasia L):
Ela
Kasia B

Wizy i przepisy (Malcin):
Dziabąg
Hubert

Śniadania (Krzyś Cz):
Ania
Iza
Janek
Malcin

Obiady (Krzyś Cz):
Norbert
Ania
Iza
Janek
Malcin

Zaopatrzenie (Alek):
Norbert
Hubert
Gabrysia

Program pociągowy (Ola):
Paweł F
Kasia B
Krzyś W
Michał K
Alek
Arek
Piotrek

Program inny (Ola):
Paweł F
Kasia B
Kasia L
Michał K
Alek
Arek
Piotrek

Tłumaczenie (Michał K):
Krzyś Cz
Ola
Alek

Śpiewniki (Ola):
Ania
Janek
Michał K

Ural polarny (Michał K):
Janek
Alek
Kasia L
Michał P

Ural północny (Michał K):
Krzyś W
Kasia L
Alek
Michał P

Sponsoring (Krzyś W):
Hubert
Gabrysia
Iza

Namioty (Paweł D):
Arek
Ela
Dziabąg

2

Odp: Podział na grupy przygotowujące obóz

Tak dla porządku -- orientacyjne opisy grup (jakby ktoś zapomniał co kto robi):

1. Ural Polarny
Dopracować szczegóły trasy biegnącej przez Ural Polarny. Dowiedzieć się jak najwięcej, przeczytać jak najwięcej relacji. Wiedzieć ew. ograniczeniach wynikających z charakterystyki terenu i istnienia lokalnych przepisów. Wiedzieć ile dni mogą zająć potencjalne trasy i na tej podstawie dogadać się z komendą ile dni tam spędzamy. Dopracowanie trasy do ustalonej liczby dni: przygotowanie wstępnego planu (wraz z potencjalnymi miejscami noclegu) świadomość, gdzie jeszcze można nocować po drodze i na jakie szczyty można wejść w czasie dni stałych, wiedza, czy, a jeśli tak to gdzie i kiedy mijamy cywilizację ze sklepem. Wiedza jak wezwać pomoc w tym regionie. Opracowanie przejazdów lokalnych. Przygotowanie i obklejenie map rejonu.

2. Ural Północny
Analogicznie do Uralu  Polarnego.

3. Przejazdy
Opracowanie przejazdów: Polska - Ural Polarny, Ural Polarny - Ural Północny, Ural Północny - Polska.
Rozpatrzenie wielu, wielu opcji, wybranie najtańszej. Uwzględnienie samolotu.
Znajomość rozkładów jazdy (tych potrzebnych i tych pewnie niepotrzebnych).
Znajomość cen biletów. Uwzględnienie kwestii biletów grupowych, dylematu czy kupować bilet międzynarodowy, czy krajowe i przejściówki.  Pełna wiedza nt. potencjalnych ulg i technologii kupowania biletów (gdzie i jak). Ew. zadawanie pytań na stronie kolei rosyjskich. Zorganizowanie ew. wcześniejszego kupna biletów (być może nie da się tego zrobić w Polsce -- wtedy najprawdopodobniej albo wybrać się na całodniową wycieczkę do Brześcia, albo załatwić kogoś kto się wybierze, albo znaleźć znajomego, kory jest w Rosji i nam kupi, albo zamówić telefonicznie, albo... pewnie dojdą inne opcje w zależności od sytuacji).

4. Zwiedzanie
Opracowanie krótkich informacji nt. zwiedzanych miast. Informacje powinny zawierać z jednej strony jakąś wiedzę (konkretne obiekty warte zobaczenia i jakieś fakty o nich) oraz pewne ciekawostki. Należy też przygotować mapki (jedna na 2 (ew. 3) osoby) zawierające najlepiej dworzec i wymienione obiekty. Na pewno największym wyzwaniem jest tu Moskwa, a kolejne miasta będą się pojawiać w trakcie przygotowań (może Petersburg). Ważne są też informacje nt. godzin otwarcia poszczególnych obiektów wraz z cenami (z uwzględnieniem tego, że często obowiązują inne ceny dla cudzoziemców). Jeśli dworzec i ciekawe obiekty są mocno oddalone od siebie należy przygotować algorytm przejazdu. Jeśli zaistnieje taka potrzeba załatwić nocleg w danym mieście. Ewentualnie podjąć próbę kontaktu z lokalnymi skautami lub lokalnymi Polakami. Wiedzieć o przepisach i zwyczajach obowiązujących, np. że wyganiają z dworców.

5. Obsługa uczestników
Zebrać karty kwalifikacyjne. Sprawdzić, czy wszyscy mają odpowiednio ważne paszporty. Zorganizować spotkanie organizacyjne i wyjazdowe. Zadbać o ubezpieczenie. Wybrać jakie ubezpieczenie i jeśli EURO26 to upewnić się, że wszyscy zakupili. Wyprodukowanie oklejonych karteczek alarmowych (telefony do siebie, do konsulatu/ambasady, wzywanie pomocy) oraz zestawów ratunkowych i rozdanie ich na spotkaniu wyjazdowym. Przygotowanie listy niezbędnego ekwipunku i po akceptacji komendy jej rozesłanie. Kilku egzemplarzy różnych list grupy (cyrylicą/niecyrylicą, z adresami/bez / otczestwo itd.). Dowiedzenie się o uczuleniach, wegetarianizmie i innych ,,schorzeniach'' fizyczno-psychicznych dotyczących jedzenia i przekazanie tej informacji grupom zajmującym się jedzeniem. Dowiedzenie się o innych problemach zdrowotnych i zadbanie o to, żebyśmy nie zostali z nimi na lodzie  (jak w przypadku Kasi B. z Hordy). Zrobić kserokopie paszportów. Wyprodukowanie jakiegoś infa i ogólnych mapek w szczególności dla rodziców (co, gdzie, kiedy). Przygotowanie znaczków obozowych. Zrobienie kartek z podziękowaniami.

6. Wizy i przepisy.
Załatwienie voucherów i załatwienie / dopilnowanie załatwienia wiz. Znajomość przepisów -- wczytanie się w nie i ew. dopytanie w ambasadzie. W szczególności znajomość przepisów dotyczących: wjazdu, biwakowania, obcokrajowców, praw służby granicznej (co mogą, a co nie), problemu rejestracji, książeczek trasy (podobno coś takiego istnieje i jest ważne), ew. przepisów wchodzenia w góry. Zapoznanie się też z przepisami poszczególnych rejonów (Rosja to Federacja i prawo wcale nie jest jednolite). Wiedza, które z tych przepisów istnieje tylko na papierze i jak się obchodzi te, z którymi nam nie po drodze.

7. Sponsoring
Ural to na tyle ,,egzotyczna wyprawa'', być może jest możliwe załatwienie sobie sponsoringu. Niektóre z wypraw miały go, więc dlatego my nie? Trzeba się zorientować, jak inni go zdobywali. No i potem chodzić za tym. Trzeba przejrzeć granty miejskie/harcerskie/ministerstwa edukacji. Dowiedzieć się od hufca, czy będą jakieś automatyczne pieniądze od miasta. Być może jest możliwe dostanie jakiejś kasy za napisanie artykułu do jakiegoś geograficznego pisma potem. Im bardziej prestiżowe pismo, tym więcej kasy. Może da się dostać kasę, za noszenie po Moskwie koszulek jakiejś firmy rozkręcającej tam interesy. Nie wiem. Tu chyba w dużym stopniu do wykonania jest praca koncepcyjna, pt. jak się w ogóle za to wziąć.

8. Namioty i apteczka
Przegląd stanu namiotu. Naprawienie (suwaki, maszty, szycie). Skompletowanie masztów, śledzi, szpilek. Porządne oznaczenie. Skompletowanie zestawu naprawczego. Impregnacja. Ewentualny zakup namiotu (namiotów).
Przejrzenie apteczki (wyrzucenie rzeczy przeterminowanych i w złych opakowaniach). Upranie apteczki. Wygenerowanie (ew. przy pomocy mądrych osób) listy rzeczy do apteczki (ze szczególnym uwzględnieniem terenu w jaki jedziemy). Z antybiotykowych rzeczy pewnie kupić nifuroksazyt, maści antybiotykowe. Uzupełnienie apteczki. Racjonalne rozmieszczenie rzeczy w apteczce.

9. Kuchenki i drobny sprzęt
Nauczenie się obsługi i czyszczenia. Sprawdzenie działania i ew. naprawy. Uzupełnienie zapalniczek, kluczyków, szmatek i drucików. Umycie butli. Porządne oznaczenie butli i kuchenek. Ew. zakup benzyny.
Przemyślenie (ew. przy pomocy mądrych osób) listy innych rzeczy do wzięcia. Naostrzenie siekierki i saperek, porządne osadzenie siekierki, zakup drobnego sprzętu. Zastanowić się nad wzięciem liny. Koraliki.

10. Śniadania
Zaplanowanie tego co jemy na śniadanie. Moim marzeniem byłoby wygenerowanie zupełnie nowej koncepcji tongue Przetestowanie różnych rzeczy. Zajęcie się bakaliami, jedzeniem na pociąg i drugimi śniadaniami (czekolada, honiwo itp.). Przygotowanie tych informacji dla grupy zaopatrzenie.

11. Obiady
Opracowanie koncepcji obiadów. Zastanowienie się nad przyrządzaniem soji (żeby była zjadliwa i mniej ciężkostrawna). Dalsze badania nad warzywkopodobnymi rzeczami. Ustalenie przypraw (ew. konsultacje społeczne w tej sprawie tongue). Rozważenie alternatyw dla soji, np. zwiększenia ilości suszonego mięsa. Wiedza nt. tego co jedzą Rosjanie, ew. pomysły na jej zastosowanie. Przygotowanie tych informacji dla grupy zaopatrzenie.

12. Finanse
Orientacja w koszcie poszczególnych rzeczy. Tworzenie kolejnych oszacowań wyjazdu. Stworzenie preleminarza. Zarządzenie i zorganizowanie wpłat. Zbieranie papierków przed obozem. Zorientowanie się w kursach (tutejszych i tamtejszych). Decyzja nt. formy pieniędzy, jaką chcemy mieć ze sobą i waluty (ile czego). Udzielenie rad pod tym względem uczestnikom.

13. Program pociągowy
Opracowanie programu na pociąg. Jest król, może jakieś zajęcia wiedzowe / językowe. Może zajęcia polegające na robieniu jakiejś gry. Pewnie chodzenie po ludziach i żebranie, żeby przygotowali jakieś zajęcia. Zakup materiałów potrzebnych do tych zajęć. Czasu w pociągu będzie na prawdę dużo!!!

14. Program inny
Z jednej strony ogniska, gawędy, dyskusje, zajęcia z rosjskiego. Z drugiej program związany z zastępami (pewnie też i z Rosją). Może pomyślenie też o jakiejś krótkiej grze terenowej do łatwego rozstawienia, która urozmaiciłaby obóz gdzieś na jakimś dniu stałym, czy coś. Zasięgnięcie opinii u ludzi, jaki program by chcieli na obozie widzieć. Zakup materiałów potrzebnych do zajęć oraz innych materiały programowych. Wrzucam tu zajęcia z rosyjskiego (które mimo wszystko powinny odbyć się w pociągu), żeby podział na 13. i 14. był w miarę równy, a poza tym część tych zajęć może wejść w przedobozowy program dla zastępów. Ewentualnie 13. i 14. można zmergować, choć IMHO wyszło by wtedy bardzo duże zadanie.

15. Tłumaczenie
Boję się, że większość powyższych grup będzie często potrzebować przeczytać coś po rosyjsku, a czasem napisać coś po rosyjsku, a co gorsza może nawet powiedzieć coś po rosyjsku. Może być to kluczowe, a zdecydowanie nie będą często w stanie. Stąd to zadanie będąc na usługi innych. Nie powinno być przeciążane (w szczególności boję się, że to o sobie piszę, choć mam nadzieję, że ktoś jeszcze się znajdzie).

16. Śpiewniki.
Wybrać piosenki, które mają trafić do śpiewnika, organizując jakiś publiczny sondaż. Zapytać gitarzystów, które z nich są w stanie zagrać. Gitarzyści też pewnie będą mieli swoje propozycje do śpiewnika, które należy uwzględnić. Przeprowadzić korektę tekstu piosenek wrzucanych do śpiewnika. Nagabywać gitarzystów o przeprowadzenie korekty akordów ich piosenek. Dopisać brakujące piosenki do śpiewnika. Stworzyć plik .tex śpiewnika systemem śpiewnikowym. Poprawić ręcznie występujące w nim błędy. Wydrukować w kilku (liczbie ustalonej z kwatermistrzem) egzemplarzach. Ew. wydrukować jeden egzemplarz, zorganizować śpiewanki przedobozowe w celu poprawiania śpiewnika i nanieść ostateczne poprawki  i dopiero potem wydrukować kilka egzemplarzy ostatecznej wersji.

17. Zaopatrzenie.
Wiedza, gdzie co kupić w ogóle lub najtaniej w Warszawie, a co można dostać w Moskwie, pod Uralem. Zaplanowanie, co kiedy kupujemy i jemy z uwzględnieniem masy plecaków i przepisów wjazdowych. Zorientowanie się, czy można zakupić to co chcemy w jakiejś hurtowni Zakupy przedobozowe. Odpowietrzenie opakowań.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-03-19 22:56:58)

3

Odp: Podział na grupy przygotowujące obóz

Kawałek Pana Tadeusza

Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.

Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem,
(Gdy od płaczącej matki pod Twoją opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu),
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
Tymczasem przenoś moją duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą.
     Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni.
Dom mieszkalny niewielki, lecz zewsząd chędogi,
I stodołę miał wielką, i przy niej trzy stogi
Użątku, co pod strzechą zmieścić się nie może;
Widać, że okolica obfita we zboże,
I widać z liczby kopic, co wzdłuż i wszerz smugów
Świecą gęsto jak gwiazdy, widać z liczby pługów
Orzących wcześnie łany ogromne ugoru,
Czarnoziemne, zapewne należne do dworu,
Uprawne dobrze na kształt ogrodowych grządek:
Że w tym domu dostatek mieszka i porządek.
Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza,
Że gościnna, i wszystkich w gościnę zaprasza.

4

Odp: Podział na grupy przygotowujące obóz

Siema,
Jestem członkiem rezerwowym, ale w sumie mam nadzieje że pojadę.
No i chciałem się zgłosić do jakiejś grupy organizacyjnej i włączyć jakoś
w wyjazd, żeby być na bieżąco. Czy jest gdzieś potrzebna osoba?

5

Odp: Podział na grupy przygotowujące obóz

Mogę nawet (nieoficjalnie -- bo Kasia tu decyduje) powiedzieć, że być może znajdzie się dla Ciebie miejsce. Zastanowimy się, gdzie się przydasz.

M.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2007-04-25 08:49:26)