1

Temat: Fizyka Wokół Nas

Na początek film o FWN 2011:
youtube.com/watch?v=pe8Cl1oeVT8

Fizyka Wokół nas jest organizowana od lat w Staszicu akcją na rzecz edukacji niepełnosprawnych dzieci. Dzięki niej mogą one robić doświadczenia i obserwować pokazy ciekawych zjawisk fizycznych. Zasadniczo akcja odbywa się na jesieni 2012, ale ze względu na zaangażowanie sponsorów organizatorzy potrzebują już teraz wstępnych deklaracji.
Akcja zasadniczo składa się z dwóch faz:
1) Prowadzenie lekcji pokazowych w szkołach
Można zgłosić się do prowadzenia 3 razy ok. godzinnych zajęć
2) Akcja 6 grudnia, kiedy to dzieciaki przyjeżdżają do Staszica i uczestniczą w głównej imprezie
Można oprowadzać grupy lub prezentować doświadczenia

FWN co roku daje mnóstwo radości niepełnosprawnych gościom Staszica i pozwala im dokonywać rzeczy które zwykle są dla nich niedostępne, więc myślę że to fajne akcja do wzięci udziału w. Możemy spróbować sformować ekipę do prowadzenia w którejś ze szkół zajęć (2-3 os.) albo po prostu ogarniania w czasie mikołajkowej akcji. Jeśli masz ochotę się zaangażować daj znać.

- - -

Obszerniej o tym samym (mejl od Ani):

Do Mikołajek jeszcze daleko, ale przygotowania do Fizyki Wokół Nas czas zacząć już teraz. Startujemy tak wcześnie, gdyż w tym roku mamy wsparcie finansowe (i nie tylko) od fundacji "Dar Serca", która zajmuje się osobami niepełnosprawnymi, a ma swoją siedzibę obecnie w liceum Staszica. Chciałabym się zorientować, czy bylibyście gotowi się włączyć w Fizykę Wokół Nas w tym roku i w jakiej formie - to dla mnie ogromnie cenne informacje, ponieważ wszystko musi być wcześniej dokładnie zaplanowane (włącznie z ilością zaangażowanych wolontariuszy) - więc proszę KAŻDEGO z Was o odpowiedź - tych którzy zamierzają się zaangażować i tych, którzy w tym roku nie chcą/ nie mogą - TAK lub NIE - będę ogromnie wdzięczna smile

A możliwe formy zaangażowania to:

1. Ta na której najbardziej mi zależy - formujemy dwu - trzy - osobowe ekipy, które poprowadzą zajęcia z eksperymentów w szkołach specjalnych i przygotują dzieciaki do prezentowania doświadczeń na Fizyce Wokół Nas. Tu Wasze zaangażowanie będzie na wagę złota, gdyż prezentowanie doświadczeń przynosi dzieciom dużo radości i satysfakcji, a poza tym inspiruje je i zaciekawia. Niepełnosprawni naprawdę mogą zajmować się fizyką i mogą skończyć studia  - sama znam takie osoby, które nie poddają się niepełnosprawności! Nasza akcja ma między innymi pokazać im, że ONI TEŻ MOGĄ!
Konkrety.
Formujemy pięć 2 - 3 osobowych ekip, każda z ekip udaje się do jednej placówki. Prowadzi tam 3 razy ok. godzinne zajęcia przygotowujące do prezentowania eksperymentów. Plan tych 3 lekcji doświadczalnych będzie musiał być przygotowany jeszcze w tym roku szkolno - akademickim (no, ale to nie jest znowu tak dużo wink), a przeprowadzone zostaną w przyszłym. Placówki, które obejmiemy programem to będą najprawdopodobniej:
    1)Szkoła specjalna na Karolkowej
    2)Szkoła specjalna na Elektoralnej
    3)Ośrodek wychowawczy na Barskiej
    4)Szkoła dla niewidomych w Laskach
    5)Jeszcze nie wiadomo dokłanie - ale pewnie jakaś grupa osób na wózkach
Bardzo zachęcam do tej formy aktywności smile W planowaniu zajęć służę radą, a także z chęcią umówię Was na konsultacje z którymś z profesorów Wydziału Fizyki.

2)Pokazywanie doświadczeń na akcji - tu też trzeba się trochę wykazać kreatywnością smile Liczę również na koła naukowe z UW i PW - jesteście niezastąpieni smile

3)Wolontariat - oprowadzanie grup, przewodnicy niewidomych, pomoc w prezentowaniu doświadczeń

Ja wiem, że jeszcze nie wiecie, co będziecie robić w sobotę w okolicach 6 grudnia i oczywiście świat się nie zawali, jeśli zadeklarujecie się, że będziecie, a będzie jakiś przypadek losowy, który uniemożliwi Wam uczestnictwo w akcji - wtedy znajdziemy kogoś na zastępstwo - ale super będzie, jeśli sobie już tę sobotę zarezerwujecie na Fizykę Wokół Nas smile

Pozdrawiam serdecznie,
Ania Zimniak

Ostatnio edytowany przez kaczor (2012-03-11 21:26:03)