Ciekawsze lub istotniejsze informacje ze strony [url]http://www.norwegofil.pl/[/url]
Trochę do przeczytania jest, ale starałem się wybrać rzeczy najistotniejsze.
1. Regiony ([url]http://www.norwegofil.pl/O-Norwegii/Fakty/Podzial-administracyjny.html[/url]:
- Długie fiordy, głębokie doliny, wysokie góry w połączeniu z wyspami rozsianymi wzdłuż wybrzeża tworzą krajobraz regionu Troms.
- Sogn og Fjordane leży w centralnej części Vestlandet. Drugi człon nazwy odnosi się do fiordów, których w tym regionie jest wiele, a pierwszy człon do najdłuższego na świecie Sognefjordu (205 km długości) przecinającego region na dwie połowy. W regionie znajduje się również największy lodowiec w Europie, Jostedalsbreen oraz najwyższy szczyt Norwegii, Galdhopiggen leżący w górach Jotunheimen.
- Nordland jest zdecydowanie najdłuższym regionem Norwegii, rozciąga się bowiem na długości ponad 600 km, przy czym najwęższy fragment między oceanem, a granicą Szwedzką liczy jedynie ok. 10 km. Większa części Nordlandu mieści się za kołem podbiegunowym. Poszarpana linia brzegowa, dziesiątki tysięcy wysepek tworzą charakterystyczny krajobraz regionu. Do tego dochodzi lodowiec Svartisen oraz malownicze grupy wysp Lofoty i Vesteralen.
- More og Romsdal. Znajduje się tu malownicza dolina Romsdalen, ze słynną Droga Trolli oraz Geirangerfjord uchodzący za najbardziej malowniczy fiord Norwegii.
2. Średniowieczne kościoły stavkirke:
W latach 1100 – 1300 wzniesiono w Norwegii około 1000 drewnianych kościołów typu stavkyrke (stav-słup, kyrke-kościół). Dzisiaj możemy podziwiać mniej niż 30 z nich. Chociaż archeologowie znaleźli ślady świadczące o tym, iż tego typu kościoły budowane były w całej Europie Północnej, zachowały się one tylko na południu Norwegii.
Drewniane wejścia są często pokryte bogatą snycerską dekoracją.
3. całkiem ciekawy jest dział o języku norweskim [url]http://www.norwegofil.pl/O-Norwegii/Jezyk/Jezyk-norweski.html[/url]
4. Klimat:
Zważywszy na jej północne położenie, klimat Norwegii jest zaskakująco łagodny.
Norwegia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem na świecie, którego wód brzegowych nie skuwa lód. Dzieje się tak dzięki sprzyjającym pasatom wiejącym od kontynentu Ameryki przez Ocean Atlantycki oraz ciepłym prądom płynącym od Równika w kierunku Morza Norweskiego, gdzie kąt nachylenia linii brzegowej Norwegii i otwarta droga do Oceanu Arktycznego pomagają kierować powietrze i wody o umiarkowanej temperaturze do szerokości znajdujących się bardziej na północ.
Wysokie łańcuchy górskie dzielące kontynentalną Norwegię zapewniają rozległym obszarom położonym w głębi kraju ochronę przed opadami. Dzięki temu obszar we wschodniej części Norwegii znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego, choć z uwagi na bliską odległość od wybrzeża, należałoby się spodziewać surowszego klimatu. W niektórych z tych obszarów po wschodniej stronie gór roczna suma opadów nie przekracza nawet 300 mm. Większość opadów niesionych znad morza rozkłada się wzdłuż zachodniego wybrzeża Norwegii, toteż w niektórych miejscach odnotowuje się maksymalną roczną sumę opadów wynoszącą aż 3000 mm.
5. Ciekawe miejsca:
- Geirangerfjord
Geirangerfjord wrzyna się w wysokie góry wąskim klinem wygiętym w kształt litery "S", a z jego stromych zboczy spływają warkocze wodospadów, w tym największe i najbadziej znane De Syv Sostre (Siedem Sióstr), a także Frairen (Zalotnik) i Brudesloret (Ślubny Welon). W kraju znaleźć można wiele miejsc robiących równie duże, a może nawet większe wrażenie, ale zaletą Geiranger jest stosunkowo łatwy dojazd i bliskość do innych atrakcji takiach jak lodowiec Briksdalsbreen czy Droga Trolli.
Najlepszy widok na fiord rozpościera się ze szczytu Drogi Orłów oraz z góry Dalsnibba (blisko 1500 m wysokości) górującej nad całą okolicą.
- Naeroyfjord
Położony w samym sercy krainy fiordów Naroyfjorden jest odgałęzieniem najdłuższego fiordu na świecie Sognefjorden, dosłownie przecinającego środkową część kraju na dwie części. Strome zbocza Naroyfjorden wystrzeliwują prosto z morza na ponad kilometr wysokości, a w najwęższym miejscu zbliżają się do siebie na odległość 250 m potęgując tylko wrażenie ogromu.
- Góry Jotunheimen
Urzekające swoim surowym pięknem góry Jotunheimen są najchętniej odwiedzanym masywem górskim Norwegii. Znajdują się tutaj najwyższe szczyty północnej Europy - Galdhopiggen i Glittertinden, a także niezliczone lodowce, potoki i wodospady.
Dojazd do gór jest wyjątkowo łatwy, a najbardziej dogodne miejsca do rozpoczęcia wędrówek znajdują się po zachodniej stronie Jotunheimen, przy krajobrazowej drodze Sognefjellsvegen. Stąd boczna, płatna droga prowadzi do schroniska Spiterstulen, wokół którego w odległości dnia drogi znajduje się 17 szczytów powyżej 2300 m n.p.m, w tym najwyższe góry Skandynawii - Galdhopiggen (2469 m n.p.m.) i Glittertinden (2465 m n.p.m.).
6. Allemannsretten - Prawo do obozowania "na dziko"
Allemannsretten (Prawo wszystkich ludzi) - niepisane prawo, obowiązujące w Norwegii, Szwecji (szw. Allemansrätten) i Finlandii (fiń. Jokamiehenoikeus) mówiące, że każdy człowiek ma prawo do kontaktu z naturą. Wynika ono z przekonania, że człowiek jest integralną częścią przyrody a cywilizacja ma z nią współistnieć, a nie rywalizować.
Zastosowanie praktyczne
Na podstawie tego prawa, każdy człowiek może korzystać z lasów, zarówno państwowych, jak i prywatnych, zbierać w nich grzyby, jagody, kwiaty, chodzić po górach, pływać w rzekach czy po jeziorach.
Dla turystów istnieje możliwość rozbicia namiotu w dowolnym niemal miejscu, włączając w to teren prywatny, pod warunkiem, że ich obecność nikomu nie przeszkadza i nie narusza prywatności właściciela terenu.
Korzystanie z tego prawa wymaga poszanowania natury, jak i innych ludzi. Niedopuszczalne jest śmiecenie, czy niszczenie bardzo cennej dla Skandynawów przyrody.