1

Temat: Norwegia, czyli o co chodzi?

Więc tak. Chodzi o to, że przyszłoroczny obóz jak na razie nie ma ustalonego najważniejszego, czyli miejsca. Dwie propozycje to Norwegia i Maroko. Na tym forum będziemy się zajmować przygotowywaniem praktycznych informacji o Norwegii, zaskakująco.

Norwegia jest krajem o bardzo wysokim poziomie kultury i ucywilizowania, tak więc jest tam bardzo bezpiecznie, koleje są ładne i czyste, w sklepach jest wszystko, czego byśmy potrzebowali. Ponadto jest tam tyle gór i fiordów, że ciężko się zdecydować, gdzie by się chciało pojechać. Są też minusy, a do najpoważniejszych należą ceny. Generalnie wszystko jest tam o wiele droższe niż w Polsce, ale nas najbardziej uderzyłyby ceny jedzenia i transportu.

Tak więc podczas zbierania informacji o Norwegii chcielibyśmy wykombinować, jak by można tam pojechać, aby było jak najtaniej.

W sąsiednim wątku są podane konkretne zagadnienia, do których fajnie, żebyście się zgłaszali smile
Wyniki poszukiwań można zamieszczać w osobnych wątkach w tym celu utworzonych.

W Norwegii był już jeden obóz "Starych Żbików", ale w roku 2002, czyli strasznie dawno. Poza tym sąsiednia drużyna wędrownicza z naszego hufca, czyli PDW była tam niedawno, więc oni też mogą być źródłem sprawdzonych informacji. 

Tak więc zachęcam do zgłaszania się do zadań, w końcu leży w interesie wszystkich, co chcą pojechać na obóz w przyszłym roku, aby móc podjąć decyzję na podstawie konkretnej wiedzy. No i jeżeli faktycznie pojedziemy do Norwegii, to część roboty będzie już wykonana:) Poza tym to nie zajmuje wiele czasu, przeczytać parę relacji albo poszukać czegoś, więc da sie to wetknąć w zapchane kalendarze studencko/ucznowsko/jakieśtam:)

Zgłaszajcie się tłumnie!

Ela



Zamieszczam też podstawowe informacje, które przedstawiałam na Radzie Drużyny, dla tych, co nie pamiętają/nie byli, no i żeby się nie dublować.

Ceny
          o korona= 0,47 zł
          o supermarkety: Kiwi, Rema 1000, Coop, Rimi
          o chleb 7 – 35 koron, woda ok 12 koron (w tym kaucja za butelkę), świeże owoce i warzywa drogie, takoż mięso (kiełba z renifera, solone masło)
          o trasy

[url=http://www.turistveg.no]www.turistveg.no[/url]

[url=http://www.turistforeningen.no]www.turistforeningen.no[/url]

jedna z największych w Eu sieć szlaków górskich, wejście do parku narodowego bezpłatne, sa szlaki znakowane (?). Najpopularniejsze trasy: Jotunheimen, Rondane, płaskowyż Hardangervidda. Dokładne mapy w schroniskach i punktach informacji turystycznej

transport

Do Norwegii można wjechać na dowód osobisty. Linie lotnicze Norwegian Air [url=http://www.norwegian.no]www.norwegian.no[/url] , WizzAir. Nie ma bezpośrednich połączeń promowych, koleją drożej niż samolotem

są też loty do Bergen

koleje drogie, oslo – Bergen 720 koron + miejscówka 35 koron. sieć niezbyt gęsta, bardzo wysoki standard. Inter Rail – uprawnia do dowolnej ilości przejazdów drugą klasą na terenie krajów wchodzących w strefę, ważny 16 dni, Euro Domino zniżkowa jazda po jednym kraju europejskim, ważny 8 dni w obrębie miesiąca, ScanRail (nie do kupienia w Pl) [url=http://www.nsb.no]www.nsb.no[/url]

autobusy docierają wszędzie, Nor-Way, małe obłożenie, bilety dość drogie, ale są zniżki dla studentów, grup i posiadaczy biletów Euro Domino. [url=http://www.nor-way.no]www.nor-way.no[/url] , [url=http://www.lavprisekspressen.no]www.lavprisekspressen.no[/url]

Klimat
          o pogoda zmienna, bliżej wybrzeża więcej opadów, w głębi krosloaju większe wahania temperatury. Są dni 25 stopni, są dni 10. W górach nocą do zera. Temperatury w całym kraju zbliżone.
       
Rozbijanie się
          o Wolno rozbijać się na dziko, w parkach narodowych też, 150 m od zabudowań, od 15 kwietnia do 15 września zakaz palenia otwartych ognisk oprócz wyznaczonych miejsc
          o Rozbijanie się przy schronisku (toaleta itp.) 60 koron od łebka, 150 m od schroniska za darmo
          o chatki niektóre otwarte, z pryczami, garnkami, inne do tego z kocami, jedzeniem, kuchnią i opłatami uiszczanymi metodą honorową(!), inne zamykane na klucz.

Inne
          o Sezon oficjalnie kończy się 15 sierpnia, po tym czasie muzea często zamknięte w czasie tygodnia, a ceny w hotelach itp. niższe. Bardzo mała przestępczość, mało kradzieży. Turystów widuje się tylko w najpopularniejszych miejscach

Ostatnio edytowany przez Ela (2009-10-13 12:29:32)