Temat: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Cześć

W najbliższy wtorek (10 lutego) w godzinach poszkolnych w Staszicu będzie spotkanie dotyczące zmian w galerii na stronie drużyny.

Na początku porozmawiamy o tym, czego dokładnie oczekujemy od galerii:
- z punktu widzenia użytkownika
- próba przewidzenia konsekwencji wprowadzenia różnych zmian (a co się może wydarzyć, gdy wprowadzimy _coś_)
- decyzja, co będziemy realizować
Druga część będzie bardziej techniczna - raczej dla tych, których nie przerażają takie rzeczy jak PHP, SQL, Postgres, LDAP, administracja Linuksa, CSS, JavaScript.

Będzie:
- Dziabąg - opiekun strony
- Alek - były opiekun strony
- Janek - opiekun galerii (jeśli mogę się tak nazwać - mam za zadanie zająć się galerią, więc chyba taka nazwa jest właściwa smile )

Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby się wypowiedzieć na temat galerii. Myslę, że w poniedziałek wykluje się, czy będzie to od 7 czy 8 godziny lekcyjnej; także ustali się dokładne miejsce.
Jeśli ktoś chce przyjść, proszę dać mi znać mailem lub na forum. Ułatwi to organizację. Warto dodać swoje preferencje czasowe.

Pozdrawiam
Janek

2

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Jeżeli mamy mówić o oczekiwaniach wobec galerii z punktu widzenia użytkownika, to warto, aby się pojawili jacyś Zwykli Użytkownicy. smile

3

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

W zastępstwie Janka informuję, że w związku z odbywającym się w tym tygodniu drugim etapem OI, spotkanie odbędzie się najwcześniej w piątek.

4

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

ja chciałabym się pojawić na spotkaniu, raczej na pierwszej części bo z drugiej pewnie nic bym nie zrozumiała (chyba że znajdę sobie jakiegoś tłumacza i się przygotuję tongue)..... jak się wyklaruje data to powiem czy na pewno będę

5

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Ja też bym chciała się znaleźć na spotkaniu (zdecydowanie tylko na pierwszej części), ale godziny szkolne są dla mnie absolutnie nieosiągalne... sad(

A możnaby je zrobićw sobotę przed świętem (albo w jego okolicach)?

6

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Ja też pewnie przyjdę, jeśli termin będzie akceptowalny. Ten przed Świętem nie jest. sad

M.

7

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

moje godziny są ograniczone, ale myślę, że jesteśmy w stanie się dogadać - może zbierzmy osoby chętne na takie spotkanie i wtedy ustalmy dzień i godzinę....

8

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

To w takim razie proponuję tak:

Zwykli Użytkownicy:
1. Na forum (tutaj) wrzucamy propozycje, postulaty, wolne wnioski dotyczące galerii. W zależności od tego ile ich będzie i jak bardzo dyskusyjnych, doprecyzuje się godzinę spotkania w:
2. W sobotę. O 16:00 jest święto, więc najprawdopodobniej 15:00, może ciut wcześniej, jakby rzeczy do przedyskutowania było bardzo dużo.
3. Wnioski ze spotkania przeniesione będą na SłoWiki (na TODO strony dużyny)
Dalsze dyskusje znów na forum.

Proponuję przez te parę dni pochodzić sobie po stronie i zebrać różne uwagi - także szersze, nie dotyczące wyłącznie galerii. Pojawiały się kiedyś np kwestie takie, jak oznaczanie faktycznie przeczytanych postów na forum jako przeczytane.
Jest okazja, żeby się zebrać i pomyśleć czego oczekujemy od strony, więc warto to wykorzystać.

Dyskusja będzie skupiona wokół galerii, ale inne pomysły nie zostaną zapomniane.

Kto przyjdzie, ten przyjdzie. Kto nie - zawsze można zabrać głos na forum.

----

Część techniczna:
1. Przed spotkaniem ze Zwykłymi Użytkownikami  proponuję się spotkać (pewnie 14:00) w celu ogarnięcia (choć trochę) bałaganu w kodzie strony drużyny i w jej architekturze. To, że jest to przed spotkaniem z użyszkodnikami nie przeszkadza, bo to dość niezależny temat. Spotkanie dojdzie do skutku, jeśli wystarczający podzbiór osób zajmujących się stroną będzie mógł się pojawić
2. Ustalić termin na drugie spotkanie techniczne - dotyczące funkcjonalności strony
W międzyczasie: Wdrażanie ustaleń ze spotkania techniczno-porządkowego.

---

Zapraszam do pisania
Pozdrawiam
Janek

9

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

To proponuje przede wszystkim wykorzystać wątek nt. galerii, który już wcześniej powstał - nie zgłaszajmy uwag na temat galerii tu, bo to bedzie dublowanie wątków

10

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Święto pewnie się jeszcze niestety przesunie godzinowo. ,,Puszcza'' miała nadzieję, że ktoś z 21. WDW pomoże jej trochę przed Świętem w rozwieszaniu i noszeniu rzeczy (Krzysiu, dlaczego o tym nie napisałeś w siatce?)...

M.

11

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Uważam, że z racji zmiany lokalizacji Święta, lepiej przesunąć spotkanie dyskusyjne na po Święcie Środowiska, jeżeli zmieścimy się w czasie i przestrzeni razem ze śpiewankami/planszówkami.

Nie będzie spotkania przed Świętem Środowiska: ani o 14:00 ani 15:00
(chociaż warto pojawić się na przygotowaniach, Krzyś napisał maila).

Spotkanie równoległe (konkurencyjne) do śpiewanek/planszówek odbędzie się oczywiście tylko wtedy, jeśli będą chętni. Okaże się, jak przyjdzie czas.

12

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Znów użyję grubej czcionki, ponieważ mamy nowy termin na spotkanie, które wreszcie powinno się odbyć:
Czwartek, 18:00, MIM Banacha 2 - wejście od Pasteura.
Tak jak miało być wcześniej, najpierw spotkanie dyskusyjne dla wszystkich, a potem spotkanie techniczne dla ludzi-z-binarnymi-mózgami.

Ostatnio edytowany przez jankiel (2009-02-15 13:10:31)

13

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

zapewne się pojawię smile

14

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Dla ludzi z binarnymi mózgami spotkanie wypadałoby zapowiedzieć na 10010:101101.

Czyż nie pięknie te liczby się zachowują: 10010 + 101101 = 10010 | 101101 = 111111.

Natomiast 10010 & 101101 = 0

T.

Ostatnio edytowany przez Taboret (2009-02-15 18:17:29)

15

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

dla mnie ten termin odpada,zwłaszcza z takim miejscem na końcu świata sad

Gdyby było chociaż w Centrum, to mogłabym przyjść przynajmniej na kawałek...

Ostatnio edytowany przez kasial (2009-02-16 16:24:03)

16

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

też szczerze mówiąc wygodniej by mi było w centrum, ale mogę i na takie

17

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Znów zmiana:

Empik przy Marszałkowskiej, II piętro - kawiarnia, czwartek godzina 18:21

i więcej zmian terminu i miejsca nie będzie

To jest chyba czas i miejsce, które najbardziej wszystkim odpowiada.

Zapraszam, pozdrawiam
Janek

18

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Oto wnioski ze spotkania w sprawie galerii i strony:

- wprowadzamy system 5 gwiazdek - każdy zalogowany przyznaje swoją własną ocenę
- nie ma domyślnej ilości gwiazdek - zdjęcie może po prostu nie mieć żadnej oceny
- nie robimy OKejek
- nie będzie poczekalni, kosza
- szczątkowy wariant poczekalni: przeglądanie zdjęć jeszcze nigdy nie ocenionych gwiazdkami (lub z małą liczbą ocen, np. do 2)

- widoczność zdjęć będzie zależała od przyznanych gwiazdek i ilości zdjęć z danej kategorii
- normalnie widzi się ileś (np. rzędu 30-50) najlepszych zdjęć z danej kategorii. Na życzenie (link "więcej>>") można zobaczyć zdjęcia do pewnego progu średniej gwiazdkowych ocen. Próg zostanie ustalony, gdy zobaczymy, jakie oceny zdjęcia dostają w praktyce. Na tym etapie celem jest wyświetlenie zdjęć dobrych i reprezentacyjnych, odrzucając przeciętne.
- zarejestrowane osoby mogą na  swoje życzenie zobaczyć wszystkie zdjęcia

- nie będzie opcji "zgłoś do usunięcia". Można po prostu dać jedną gwiazdkę.
- wprowadzamy "spinacz" do wskazywania podobnych/takich samych zdjęć
- opiekun galerii podejmuje ostateczną decyzję o usunięciu zdjęć (jeśli są ewidentnie do niczego) lub archiwizacji (jeśli cokolwiek na zdjęciu widać)

- archiwizacja polega na zrzuceniu na płyty DVD zdjęć w pełnej rozdzielczości
- archiwizację przeprowadza się raz na rok (ja uważam, żo powinno się częściej - co pół roku)
- archiwizujemy zdjęcia o niskich notach. Próg zostanie ustalony, jak zobaczymy, jakie oceny zdjęcia dostają w praktyce

- wprowadzamy ściąganie całych paczek zdjęć z wyjazdów
- wprowadzamy funkcję obracania zdjęcia w galerii

- ograniczamy opisywanie "kto jest na zdjęciu" do osób będących bohaterami zdjęcia - występujących w istotnej roli, a nie jako statyści
- uświadamiamy ludzi, jak wykonywać powyższe (instrukcje wplecione w odpowiednim miejscu w galerię)
- kategorie zdjęć zamieniamy na tagi (kategoria była zawsze dokładnie jedna, a tagów może być od zera do wiele różnych, np. "portret" "śmieszne", gdy ktoś robi głupią minę)
- wprowadzamy tag dla turystów (btw. jak go nazwać?) - zdjęcia z tym tagiem będą tworzyć albumy do opisów wypraw. Zdjęcia z tagiem dla turystów mają nieść jakieś wyobrażenie o miejscu, gdzie turysta planuje się wybrać i przypadkiem trafił na naszą stronę.
- zdjęcia z tagiem dla turystów powinny być opisane miejscem zrobienia zdjęcia (np. "dolina Bździdziwy")

- wspieramy nawigację po miniaturkach
- wspieramy nawigację za pomocą klawiatury
- nawigacja typu "następne", "powrót do miniatur" ma być łatwa do klikania
- minimalizujemy czas oczekiwania na wyświetlenie następnego zdjęcia po kliknięciu na "następne"

- Umieszczanie stron w galerii pozostanie jako "zanieś pendrive'a/płytę/kartę komuś, kto wrzuci". Nie będzie interfejsu dla użytkownika.

- Zalecamy obowiązek zrobienia zdjęcia zegara na dworcu/ratuszu w celu korekty czasów różnych aparatów. Najlepiej, żeby wszyscy fotografowie zrobili na imprezie takie samo zdjęcie tego samego zegara. Edukujemy ludzi w tej sprawie.

Kwestie dotyczące strony:

- przygotowujemy nowy wygląd
- integrujemy forum ze stroną
- integrujemy system logowania
- poprawiamy system cms dla aktualności, rozkazów
- integrujemy kalendarz imprez --> kronikę <--> galerię
- dostosowujemy stronę do wytycznych ZHP
- zapoznamy się z nowym śpiewnikiem w takim stanie jakim jest, dokończymy go i uruchomimy (praca licencjacka Taboreta, Michała, Malcina). Śpiewnik ma stawiać od strony administracji na łatwość obsługi. Dla użytkownika - ma dawać czytelny tekst, który można wydrukować nie zajmując zbyt dużej ilości papieru, który waży w plecaku. (to ostatnie to moje założenie, ale uważam, że jest sensowne)

Technicznie będą porządki w silniku strony. Rozwijamy LDAP, panelem administracji uprawnień będzie egroupware. Baza danych zostanie podzielona na schematy i uporządkowana na nowo. Forum - upgrade do nowej wersji.
Decycje o konkretnych technicznych krokach (zazwyczaj nieodczuwalnych dla użytkowników) będą publikowanie na forum, a jeśli nie będzie protestów lub dyskusji, to wdrażane. Każdy kumaty w kodzie strony i kto ma odpowiedni dostęp do kodu, może swobodnie działać.

19

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

A myśleliście o zrobieniu "ujemnych gwiazdek", tzn, że jeśli uważam, że zdjęcie jest z tych, co to lepiej żeby nie było domyślnie widoczne to klikam na ujemne coś - i jak zdjęcie dostaje ileś więcej ujemnych niż ma dodatnich to znika?


Nie zrozumiałam tego z obowiązkiem zrobienia zdjęcia zegarowi...

20

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

Nie może być to system zbyt skomplikowany, a ,,ujemne gwiazdki'' już są jakieś dziwne... Filmy w gazecie ocenia się po prostu gwiazdkami. I tak samo ma być z gwiazdkami u nas. Zły film, beznadziejne zdjęcie=1 gwiazdka (jest to ocena negatywna). Bardzo dobre zdjęcie -- 5 gwiazdek.

Ustalimy empirycznie próg średniej liczby gwiazdek, od której będziemy wyświetlać zdjęcia.

Teraz jest tak, że różne aparaty mają różnie ustawione zegary i jest burdel z kolejnością zdjęć -- trzeba ręcznie ustawiać... Sfotografowanie zegara to uprości.

Ostatnio edytowany przez m_korch (2009-02-20 21:06:41)

21

Odp: Galeria 21WDW - spotkanie dyskusyjno-techniczne

jeszcze jedna uwaga - mnie się wydaje że nie ustalaliśmy że zobaczenie wszystkich, ale to wszystkich zdjęć z wyjazdu jest tylko dla zalogowanych, myślę, że każdy może zobaczyć wszystkie zdjęcia, ale tylko na kolejne (tzn. po tych 30-50 i po tych z minimalną oceną) życzenie, ale możliwe, że źle zrozumiałam