21. WDW
„Stare Żbiki”
Głębiej, nie byle jak, nie po łebkach,
byle liznąć, byle zbyć, ale rzetelnie,
uczciwie, dokładnie.
Nie jesteś zalogowany.
   
załóż konto
Zostań Żbikiem

Święto Środowiska 21. 20 stycznia 2008

Świętowanie rozpoczęliśmy grą na Żoliborzu: mieszane drużynowo patrole krążyły w okolicach pl. Wilsona przeszukując pobliskie budynki w poszukiwaniu różnych tablic historycznych (zwłaszcza niesamowity jest budynek przy Krasińskiego 18 – obwieszony tablicami jak choinka) i innych historycznych miejsc dzielnicy, odkodowując otrzymane wiadomości oraz spotykając tajemniczego Joachima bądź kolekcjonerów dawnej epistolografii. Cała gra, autorstwa Marcina Filipczuka, przedstawiała się następująco:

I Historia.
Rzeźba Michała Anioła "Herkules" istniała i zaginęła w XVIII wieku. To fakt.
Dalej jest fikcja; w grze Rosjanie ją odnaleźli tuż przed powstaniem styczniowym, i Franciszek Podolski, krętacz, powstaniec i kombinator, napadł konwój przewożący rzeźbę i ją ukrył. Miejsce, gdzie ją ukrył zakodował w następujący sposób: opisał w listach pięć miejsc, i pierwsze, drugie, czwarte i piąte tworzyły czworokąt, na przecięciu przekątnych którego był skarb. To opisał w swoim liście do siostry; w wielu miejscach w grze (w tym Joachim mówił) była infomacja o 4 punktach - nie było informacji o tym trzecim, fake one.

W czasie II wojny światowej potomek Podolskich znalazł większość listów i ruszył do Warszawy poszukać skarbu, gdzie niestety zaskoczyło go powstanie warszawskie, gdzie zginął. Wcześniej wtajemniczył kolegów - Mariana Millaka (postać prawdziwa), Jerzego Harlanda (postać prawdziwa) i Jana Wareckiego (postać fikcyjna) w informacje, i rozdał im listy.

Punkty w grze były:
1. Twierdza Zmartwychwstanek - klasztor na rogu Popiełuszki i Krasińskiego, gdzie zmarł Podolski. Był to szpital powstańczy i następnie reduta powstańców w 1944. Tam były wskaźniki na dowództwo AL oraz na Jerzego Harlanda
2. Kamień upamiętniający oddziały "Żywiciela", przy ul. Popiełuszki. Tam był wskaźnik na dowództwo AL.
3. Tablica upamiętniająca dowództwo AL, z tyłu budynku Krasińskiego 18. Tam był wskaźnik na miejsce mordu na ul. Bieniewickiej, oraz informacja, że należy szukać w jakimś dowództwie na Żoliborzu.
4. Miejsce mordu na Bieniewickiej. Informacja, że chodzi o dowództwo "Żeglarza".
5. Tablica upamiętniająca Jerzego Harlanda i Jana Ogulewicza na Gdańskiej 2. Infomacja, że piątym z miejsc, które opisywał Podolski było miejsce śmierci Traugutta, czyli Brama Straceń Cytadeli Warszawskiej.
6. Dowództwo "Żeglarza" na ul. Pogonowskiego; informacja, że Warecki zmarł w szpitalu polowym Olgi Przyłęckiej w Parku Kaskada.
7. Tablica upamiętniająca Olgę Przyłęcką w Parku Kaskada: list 1 od Podolskiego, z informacją o 5 miejscach.
8. Pomnik gen. Maczka: wskaźnik na bar Fawory oraz na miejsce mordu przy Bieniewickiej.
9. Bar Fawory (róg Mierosławskiego i Mickiewicza). Informacja, że dom Franciszka był w miejscu, gdzie była forteca zgrupowania Żniwiarz (za kinem Wisła) oraz że kolega Franciszka mieszkał w miejscu, gdzie była Radiostacja ZWZ AK przy ul. Fortecznej.
10. Szpital i mogiła na Cieszkowskiego: opis 3 miejsca (fake) wskazanego przez Podolskiego: miejsce, gdzie mieszkał rosyjski kolega (ta radiostacja).
11. Barykada na Filareckich: wskaźnik na dowództwo AL.

Dodatkowo:
- za tablicę Rejewskiego (Gdańska 2) dostawało się informację, że jednym z miejsc był Dom Podolskiego
- Rodzina miała na początku informację, że jednym z miejsc Podolskiego jest Szkoła Główna Służby Pożarniczej przy Słowackiego; informację tę puszczał też Joachim.
- Wolni Strzelcy mieli informację, że jednym z punktów była Brama Straceń
- płyta mówiła o Millaku

W grze brały udział patrole: Rodziny Podolskich, Muzeum oraz Wolni Strzelcy. Mieli różne informacje startowe.

Po grze przenieśliśmy się do liceum im. S. Staszica, gdzie ekipa Natalii Kasak przygotowała kominek, po którym mieliśmy okazję podzielić się swoimi wakacyjnymi przygodami – niewątpliwie, od zucha do Seniora, jesteśmy bardzo aktywnym środowiskiem!